WEST
Gudomlig sporthojare
Vad är marknadsvärdet på ett hus där med nuvarande nyttjande av banan?
Det kan vara så att de äger mark och då blir det dyrt. Ett försök att få de delaktiga är kanske bättre. Gratis inträde på alla race.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vad är marknadsvärdet på ett hus där med nuvarande nyttjande av banan?
Det kan vara så att de äger mark och då blir det dyrt. Ett försök att få de delaktiga är kanske bättre. Gratis inträde på alla race.![]()
Även om Björkvik Ring inte verkar gå att bygga vidare på pga boende runt om etc så tror jag (utan att vara påläst ska jag tillägga) att gamla flygfält och liknande är ett bra sätt att öka bantätheten i Sverige. Taxnings och landningsbanor finns ju redan och genom att binda ihop dessa med passager så kommer man ju undan mycket utav asfalteringskostnaderna för en helt ny bana. Avåkningszoner måste så klart anläggas men det kanske går att komma långt med att ta bort hinder utanför banan och ha gräs där det är långt till ev staket osv?
Även om banorna bara skulle få status som en trafikövningsplats så lägger jag hellre mina bandagar där än att inte åka bana alls.
Det var exakt så jag tänkte också. Man måste bredda lite här och där, gräva lite gropar och fylla med grus osv. men det borde gå hyfsat snabbt att då ihop något som man kan arrangera bandagar på så att lite kulor börjar ramla in.
Sedan gör man det i etapper, första är att få ihop en bana som duger till bandagar, trafikövningar osv. Nästa etapp är en man får köra motorcykeltävlingar på och sista en där man kan köra biltävlingar, typ STCC.
Det som är bra med Björkvikring är ju att det ligger relativt nära STHLM, där har man ju en stor omättad marknad vad gäller en riktig bana.
Precis som du skriver så tror jag det ät viktigt att hålla det hela enkelt så att man får ner kostnaderna. Kanske skulle man kunna driva banan som någon sorts ideell förening där medlemmarna hjälper till att anlägga avåkningszoner, underhålla byggnader osv?
Tankarna börjar skena iväg märker jag![]()
Vore kul att använda skogsdungen för att få ett till parti i banan.
Den här tycker jag blev bra.
View attachment 385706


Jag antar att ni sett denna annons?http://www.hemnet.se/bostad/ovrigt-bjorkvik-katrineholms-kommun-bjorkviksring-4993718
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |
|
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa
Det händer en hel del när d... |