bordsvatten
GubbaHoj..
Kommer det bli folktomt på Bulten inom kort med andra ord?
Kan ju vara bra då märker dom att de tar raceputtar från vanlig väg till säkrare banor istället och hela sverige kommer få motorparker i varenda lilla samhälle.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kommer det bli folktomt på Bulten inom kort med andra ord?
Bulten kommer alltid vara BultenKommer det bli folktomt på Bulten inom kort med andra ord?
Precis, många åker land och rike runt för att racea, norröver åker folk 10mil för att köpa ett tändstift, eller en 2a mjölk.
därför gnället om att det inte finns nån bana inom 10min från sthlm centrum känns så patetiskt.
men värt att bygga en bana i tokholm, tokholmarna tycker ju endå allt är för långt bort och för jobbigt, hur nära det än är, bygger man en bana i deras vardagsrum kanske de inte gnälls om avståndet längre, men då lär det likförbannat gnällas om att det är för dyrt, inte lika mycket brudar som vid donken, eller för få bilar att köra slalom mellan eller nånting annat. Gnällas lär det alltid göra därborta på baksidan landet
men värt att bygga en bana i tokholm, tokholmarna tycker ju endå allt är för långt bort och för jobbigt, hur nära det än är, bygger man en bana i deras vardagsrum kanske de inte gnälls om avståndet längre, men då lär det likförbannat gnällas om att det är för dyrt, inte lika mycket brudar som vid donken, eller för få bilar att köra slalom mellan eller nånting annat. Gnällas lär det alltid göra därborta på baksidan landet
Någon som vet hur det går för enköpingsbanan "egentligen"?
Det har väl överklagats varje gång de fått klartecken? Har det äntligen börjat röra på sig?
Nja, med Grade One-licens är banan godkänd t.o.m. för Formel 1.Avåkningszonerna är för små för internationella mått. De borde förbättra det redan nu, så man kan få hit internationella racingklasser som lockar till sig publik och medialt intresse.
verkar som det, men vore nice och få 100% besked om hur det ligger tillär beredd att offra några timmar för att hjälpa de som bygger för det ska gå snabbare. är man ett gäng så rullar det på lite snabbare i alla fall
![]()
Nja, med Grade One-licens är banan godkänd t.o.m. för Formel 1.
fan va coolt de vore med F1 här hemma..
De som verkligen gillar F1 i resten av världen blir ng inte så imponerade av 13000 pers, förutsatt att det inte är några fotbollsderbyn sammtidigt.
Kan ju vara bra då märker dom att de tar raceputtar från vanlig väg till säkrare banor istället och hela sverige kommer få motorparker i varenda lilla samhälle.![]()
Ja, det vore något det. Tyvärr är det en utopi.fan va coolt de vore med F1 här hemma..
Gatrejsputtar kommer aldrig att välja bort bombrepor på landsväg till förmån för bankörning.Kan ju vara bra då märker dom att de tar raceputtar från vanlig väg till säkrare banor istället och hela sverige kommer få motorparker i varenda lilla samhälle.![]()
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |