Det var väl det jag visste, hojåkare är bättre!

Jag vet inte. Jag svär och skriker både det ena och det andra i bilen när jag kör den.

På hoj däremot så är jag superlugn, för då kan jag bara köra om idioterna.
 
Jag vet inte. Jag svär och skriker både det ena och det andra i bilen när jag kör den.

På hoj däremot så är jag superlugn, för då kan jag bara köra om idioterna.

Ja, jävlar vad frustrerande det är att köra bil när man är van att lanesplitta...
 
Ja, jävlar vad frustrerande det är att köra bil när man är van att lanesplitta...

Sällan jag behöver lanesplitta på landet, men fyfan vad det är smidigare att köra om. Man behöver ju inte flera hundra mils fri sträcka för att ta sig förbi snabbt o säkert.
 
Jag har blivit en lugnare bilförare sen jag började köra mc. E ju noll upplevelse att köra bil fort i jämförelse med mc så jag ser ingen anledning att gasa med bilen alls
 
Eller så är det 23% mera troligt att hojåkare fixar trasiga saker själva, billigare... :-D
 
Jag ser det som ganska självklart att det skulle vara så. Som motorcykelförare får man med erfarenhet en bra blick över hur trafiken flyter och fungerar. Man lär sig se potentiella faror innan de utvecklas till reella faror etc.
 
Instämmer. Skulle tro att MC förare är mer riskmedvetna och mer uppmärksamma än vanliga bilister som är vana vid att uppfatta sig som säkra i alla lägen.

Det gäller ju dock inte alla MC förare, därav enbart de 23% ;)
 
Det fattar ju vem som helst - folk me taskig simultan kapacitet,nedsatt hjärnfunktion,dålig balans,dålig syn och extremt låg intelligens behöver fyra hjul och en vindruta att fästa en 25 tums gps mitt i synfältet*.

För fan - då jämför man en sådan förare men en biker som kan fälla upp flippflopphjälmen på motorvägen,byta snus,skicka några sms och sen dra igen hjälmen.

Humor
*Jag var körlärare åt en sådan person som skulle ha bilkort , jag kan göra en handbromsvänding på motorväg och så vidare - när han lyckats få körtkort skulle han börja lära mig och köra bil:rofl

Haha gjorde en tung psykutredning under några år på han - finns mycket bilister där ute som inte är helt hundra
 
Kontentan av undersökningen borde vara att man som A-korts innehavare borde få rabatt på bilförsäkringspremien.

Sug på den TryggHansa!!
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top