Om du behöver tömma dem, då har du gjort fel.![]()
Eller så har man en hoj utan fläkt på kylaren, och folk fumlar på gridden.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Om du behöver tömma dem, då har du gjort fel.![]()
Eller så har man en hoj utan fläkt på kylaren, och folk fumlar på gridden.![]()
Jag har ingen kylarfläkt så jag fimpar motorn på griden.
Just ja, jag kan ju starta min hoj utan starthjälp...![]()
Jag förstår inte vad problemet är den här gången. Heller.
Stör du dig på att olika hojar passar inom kraven för olika klasser? Att en A2-hoj kan köras i Speedster Cup? Är det problemet?
Titta på ER-6rna. De kan köras i ER-6 Cup, i Speedster Cup, i Rookie 600 och i en kombination av de klasserna. Det är väl inget problem.
Tillägg:
Nu när jag läser ditt inlägg för fjärde gången är jag fortfarande inte säker på vad som är problemet, men jag tolkar det som att det gäller A2-klassen. Tag upp dina funderingar med Svemo istället för att blanda in A2 i Speedster Cup-delen på Sporthoj.
Är det godkänt att behålla sidostödet om denne najas fast?
Jupp, nåt sånt.
Eller det finns en speciell modell som man "ska ha"? Fanns ju massa olika att välja mellan.. längre, kortare, bredare osv.![]()
Den ska sitta så att du inte kan få in fötter/händer mellan bakdrev/kedja om olyckan är framme. Utseende spelar nada roll, sålänge hajfenan uppfyller den funktionen.
På en hoj med sånhär sving behövs av förklarliga skäl ingen hajfena monteras:
View attachment 417560
Fina hojar det där...![]()
Är det godkänt att behålla sidostödet om denne najas fast?
På 990 SD så var sidostödet fastbultat direkt på motorn. Rekommendationen där är att ta bort sidostödet för åker hojen över kurbsen så finns det en risk att sidostödet tar i och slår sönder motorn.
Om KTM inte har ändra på sin lösning avseende 1290 SD så är det lika bra att ta bort sidostödet (1 terminering + en distansring) när du kör bana. Sedan så kan du enkelt skruva dit den igen när du är hemma. Sidostödet satt fast med 2-3 bultar på 990 SD. Inget större jobb.
Oavsett vad reglementet föreskriver, så finns det fördelar med att ta bort en klump som sitter fast och kan fastna och slå sönder saker på hojen.
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |