Fräscha upp plast?

Dafe

Gudomlig sporthojare
Gick med
10 Feb 2007
Ort
Kungsängen
Hoj
KTM 690 Duke -10
Ja nån som har ett tips hur man får bla lackad plast att se nyare ut? Vax blir ju inget bra. Hela min hoj är i plast.

//Dafe
 
Väntar med spänning på att Jörgen K ska hitta den här tråden! :D

Är absolut ingen expert i ämnet, men gissar att det beror lite på hur "illa" det är ställt? Kanske slänga upp lite bilder? Sen finns det nog en hel del trådar som avhandlar dylikt om du letar lite.

Lycka till!:tummenupp
 
Lackad plast behandlar man precis som bilen, -polera och vaxa.
-Det är ju precis som stötfångarhöljen på bilen.

Crossplast som är genomfärgad är svårare att få till, men det tro jag inte du har på din cykel.
 
Med tanke på att det är lackerad plast du pratar om så kan du börja med någon polish (använder själv TurtleWax Polishing compound) som är ganska skonsam och tar bort mindre repor och liknande skador. Avsluta med vax.
 
Men det blir ju ingen glans med vax som på bilen. Om det nu är vanlig lack eller om bmw har hittat på nån annan skit. Det är inga skador vill bara få den att se lite ny ut.
 
Men det blir ju ingen glans med vax som på bilen. Om det nu är vanlig lack eller om bmw har hittat på nån annan skit. Det är inga skador vill bara få den att se lite ny ut.

Därav behovet av polering innan du lägger på vax. Lacken på en hoj brukar utsättas för mycket mer kontakt med textil och diverse hårda föremål än en billack.
 
Last edited:
Som alla säger, gör precis som du gör på bilen. Det är ingen skillnad om det är lackad plast eller lackad plåt. Vill du komma upp i hög glans måste du polera först, gärna med maskin. Det är det som gör glansen, sen avslutar du med vax
 
Då blir det polish jag har ju en poleringsmaskin :tummenupp

Så kanske hojen är lite fin inför Sthlm snurren.
 
*/ ?>
Nyheter
Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Back
Top