Gamla enstånkor

En luftkyld 82a, en 300exc slår nog den där åtta dagar i veckan även om det är en 500.


Å nej nej nej - en kompis farsa hade en sådan. Den gjorde 100 på tomgång, och man kunde knappt röra gasen under 200 - annars överstegrade den direCkt.

Kompisens farsa hade haft licens, så han visste vad han snackade om!
 
En luftkyld 82a, en 300exc slår nog den där åtta dagar i veckan även om det är en 500.


Å nej nej nej - en kompis farsa hade en sådan. Den gjorde 100 på tomgång, och man kunde knappt röra gasen under 200 - annars överstegrade den direCkt.

Kompisens farsa hade haft licens, så han visste vad han snackade om!


Edit:

Kawasaki betyder faktist ”widow maker” på antik japanska.
Dom har patent på det namnet!
 
Den här är väl ändå rätt rimligt prissatt:

1626769633679.png

Nu är det iofs oklart vad slutpriset kommer landa på, men det är väl en vettig startpunkt åtminstone.
 
018504074f1903b27652064fe068c41d.jpg

Köpte en Kawasaki KLR 250 igår , 1 ägare sen -94 och 1300mil
Fyllde på 1kg i vardera däck och 1.5kg i vardera gaffelben och åkte ut på en tur , riktigt trevlig hoj , är lite nerdrevad så den toppar väl 120 istället för 135-140kmh
Känns att det är ca 10hk mer än i min TW200 , den börjar kännas rätt plågad i 90 men med KLRn är det inga problem att ligga i 90-100 på transportsträckorna till skogen
 
Det där med elfel ska man inte ta för givet. Med en motorcykel som inte startar ska man som köpare alltid utgå från det värsta tänkbara scenariot.

Ska man köpa den där så ska man inte betala en krona mer än vad man kan få ut för delarna ifall den har värre dolda fel.

Att koppla förbi elsystemet så att tändningen fungerar är inte direkt rocket science och om en firma nu felsökt hojen tycker jag nog att dom kunde ha gjort en sådan bypass så att kunden har en hoj som åtminstone kan startas.
 
Nyheter
ZX Moto gör en Honda-lik retromodell

Screenshot Titta bakåt u...

Nya Ducati Multistrada V4 Rally

Pressrelease från Ducati (B...

MV Agusta bekräftar ny Brutale

MV Agusta har avslöjat en d...

Yamaha rekordsatsar på GGN

När världens största enduro...

Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Back
Top