Gamla enstånkor

Räkna istället baklänges 35 år från 1985.
1950. Vad fanns det då att åka på, som fortfarande kunde hävda sig 1985?

Fundera på det, nästa gång ni gränslar en ny hoj. Hur mycket har hänt egentligen?

1950 var diskussionen bland förarna om det var bättre med bakfjädring än stelt på sixdayshojarna.
 
Ett problem är att den inte importerades till Sverige som landsvägsreggad maskin.
Honda Sverige gjorde det enkelt för sig och lät dem bli E-reggade.

...och säga vad man vill om XR600R, men den är inte den optimala hojen för svensk bökenduro. :D

Jodå, det fanns entusiaster som körde XR600 i skogen, men då låg hypen mer på Husqvarna och sedermera Husabergs lätta tävlingshojar.

Som om XR 600 inte var lätt nog!

View attachment 458105

Bilder ljuger inte.

Sedan bör det sägas att nöjesåkningen på grus inte hade kommit igång i Sverige på 80-talet
Nada roadbookkörningar, inga GPS-turer.

Antingen tävlade man på grus, genom Enduro, eller också var man ute och sniffade på blommor med sin XL.
Att köra dyngfort på en XR i goda vänners lag, men utan tidtagning var inget utbrett nöje.

Nej, XR600ans egenhet var de sammanvägda egenskaperna - tillräckligt lätt, tillräckligt vass med en bussig effektkurva, bra ergonomi och en oslagbar pålitlighet.
Att piska hojen precis allt vad det går, varva tills det bluddrar på växlarna och hålla kvar på högsta tills det slutar dra och allt bara flimrar omkring dig - för att sedan bromsa ner till noll och höra den helt obekymrade tomgången lägga sig på typ 1100 varv och inte missa ett slag. En härlig kamrat!

Här är introt på Terra Firma 3:

Fjädringen går att ställa in mycket bättre än så.
Kanske är den ställd för att klara potthål i full fart, och att han håller ner farten för att helikoptern skall hinna med... :kär

Han, Johnny Campbell, har trots allt vunnit Baja 1000 typ ett dussintal gånger.


XR 600R är på en och samma gången klassiker, en ikon och ändå ett fullt dugligt nöjespiller som absolut inte gör bort sig på något grusarrangemang idag.

De första XR 600 är idag 35 år gamla, men det går fortfarande att hänga av sprillans nya KTMer med ett sådant antikt föremål.
Egentligen är det underligt hur utvecklingen stannat upp sedan dess och rent av delvis gått åt fel håll - med "förarunderstödjande elektronik", olika "körprogram" och annan skit.

Räkna istället baklänges 35 år från 1985.
1950. Vad fanns det då att åka på, som fortfarande kunde hävda sig 1985?


Fundera på det, nästa gång ni gränslar en ny hoj. Hur mycket har hänt egentligen?

Jag lärde mig köra på 80-talet. Med 250 kg blysläde och nybörjare i sadeln gillade jag inte grus, men det gjorde mina äldre kamrater. Nu slutade de inte köra grus bara för att jag var med så snart gick det med tvåhjulssladd även för mig.
Att köra dyngfort på grus i goda vänners lag blev ett nöje... :)
Nu var jag inte jättesnabb och ägde aldrig själv en lämplig grushoj men eftersom det var mer grusväg förr så blev det besvärligt att välja bort vägar om man inte körde grus.

Inte lika uppdelat i olika motorcykeltyper då. Vi körde tillsammans oavsett vad vi körde med. :)
Nu måste det finnas en etikett på motorcykeltypen... :(
 
XR600 har en jävla usel framgaffel, jag har inte kört någon som inte understyrt obehagligt mycket. Möjligtvis beror det på att ingen av de jag känt som ägt hojarna har lyckats ställa in gafflarna.
Bra framgafflar finns det ju gott om idag och byter man den så är det ju en ok skottsäker hoj om den är i bra skick.

De var ju förvånansvärt populära ändå i enduroskogarna och några hittade ju rent av ut på crossbanan. Däribland en av mina crosskompisar, jag hängde inte med honom på min 88 KX125a vad som sen berodde på förare och hoj är jag inte säker på, men jag tror han skulle ha varit snabbare än mig om vi suttit på samma hoj.
 
Annars kanske det finns någon billig 125a ?

Går att köra ganska hårt på en liten Honda XL125 också ;)

Han kör inte bara hopp och lek med den utan han har plågat den ordentligt på ökenrallyn också.
 
Såna priser vill man se till säsongen som kommer. Men här i Stockholm är nog prisbilden en annan, allt är dyrare här.
 
18 år gammal, 30 000 och "intressekoll" - herrejösses...
Men ska bli spännande att se om den blir såld.

Jag vill tipsa om en annons på Blocket: Yamaha xt600e intressekoll https://www.blocket.se/vi/95261791.htm

Edit:
Ännu mer herrejösses på samma tema:
Jag tror den försvinner rätt fort. Eller, kanske lite långsammare pga att det ännu är vinter.

Men Teneren... Även om den har använts som en Tenere ska användas, så vilket vrak!
 
Jag tror den försvinner rätt fort. Eller, kanske lite långsammare pga att det ännu är vinter.

Men Teneren... Även om den har använts som en Tenere ska användas, så vilket vrak!
Ja, vi får väl se.
Intressant objekt, men tycker att tre av fyra bilder var helt irrelevanta, tagna med någon instamatic på 80-talet.
Den sista bilden visar förhoppningsvis hojen, ser rätt komplett ut, men behöver säkert kärlek.
Skulle också tro att den hittar en ägare.
Skulle kunna vara jag, men orkar inte åka så långt i det fallet, med tanke på bilderna är risken stor att jag blir besviken.
 
Ja, vi får väl se.
Intressant objekt, men tycker att tre av fyra bilder var helt irrelevanta, tagna med någon instamatic på 80-talet.
Den sista bilden visar förhoppningsvis hojen, ser rätt komplett ut, men behöver säkert kärlek.
Skulle också tro att den hittar en ägare.
Skulle kunna vara jag, men orkar inte åka så långt i det fallet, med tanke på bilderna är risken stor att jag blir besviken.
Frågan är ju hur mycket pengar man ska lägga på en uppfräschning. Visst ser den komplett ut och vill man bara ha den körbar och utan puts så är det väl bara att göra en storservice och kolla igenom slitdelarna. Om den nu inte gått till månen och tillbaks. Men vill man kunna parkera den utan att skämmas så blir det dyrt.
 
:)Tror inte nån skulle försöka sno teneren ens när låskättingen ligger på marken under som den gör på bilden av vraket :eek:
Jösses va folk tror att dom har värdefullt skräp stående
 
Nyheter
Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Back
Top