Gamla enstånkor

Såg också den där. Hojen ser ut att vara i ett hyfsat orginalskick, men 5.000 mil o 30.000 lax - nej tack!
Inte? Alla såna här hojar försvinner på ett par dagar. Det finns gamla gubbar, uppenbarligen mångmiljonärer, som köper upp sånt här. "Grymt att ha en gammal offroad-stånka i garaget - pengar är inget problem". Samma sak med rätt sorts 125cc från 70-talet.
 
Inte? Alla såna här hojar försvinner på ett par dagar. Det finns gamla gubbar, uppenbarligen mångmiljonärer, som köper upp sånt här. "Grymt att ha en gammal offroad-stånka i garaget - pengar är inget problem". Samma sak med rätt sorts 125cc från 70-talet.
Visst är det så, en hoj är värd så mycket nån vill betala. Oavsett om det är gubbskitar som mig, eller yngre som betalar.
Jag sitter inte på pottkanten ekonomiskt, men jag betalar inte vad som helst.
 
Egentligen borde den ju kosta 25-30000kr, för ett par år sedan gick såna här för 15.000kr. Den ser i o f s väldigt fin ut för att vara en gammal offroad, kanske kan den locka "samlare". Som är villiga att betala mer.
Ska man enbart se till bruksvärdet så borde den egentligen vara värd mindre än vanliga offroader, pga brist på både fjädring och effekt. Men så kom ju veteranvärdet...

2014 hade jag flyt som fick loss min för bara 10.000. Komplett men i småsunkigt bruksskick. Något år och 15 papp senare är det en helt annan hoj - helnöjd! :kär
 
Last edited:
Ser att ni har sett min XT som jag sålde. En vit för 25. Jag tänkte lägga ut den för 25 från början, men bättre att lägga ut den för 30 sen sänka så drar det mer blickar.

Det är väldigt många som tittar, på knappt en vecka så hade jag över två tusen visningar på den där.


Fick förövrigt 25 och det var en mycket bra cykel!
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top