maackan123
Ny medlem
Självklart stannar jag och frågar, smartass. NOT. Jag ska förklara.
Har jag blivit stoppad och fått blåsa, då vet jag säkert!
Om någon bekant blivit stoppad och fått blåsa, då vet jag också säkert.
I vissa fall är det också uppenbart synligt om det står någon med laser, då vet jag också säkert.
Var det svårt?
Om jag inte vet, varnar jag alltid!
I Sverige har det blivit en överdriven häxjakt på hastighetsöverträdelser.
Jag var på Transportforum i Linköping förra året, Sveriges största årliga trafikkonferens för den som inte känner till det. Där lyssnade jag bl.a. på redogörelser kring de nya hastighetsgränserna (60, 80 osv). I det sammanhanget tog man upp riskerna i trafiken, bl.a. att det är en extremt liten risk att dö på landsvägar och ännu mindre risk på motorvägar.. Minns inte statistiken exakt, men det var EXTREMT liten risk (typ att du måste köra bil oavbrutet i 7000 år för att dö, det var den typen av jämförelse man drog).
Varför sätter man då fartkameror på så många 90-vägar, och inte i tätorter, vid skolor osv? Varför åker civila trafikpoliser och jagar vanliga svensson som kör 105 på 90-vägen?
När hastighetsöverträdelser hanteras som en missbrukad mjölkko för att få in böter på vägar med liten risk, under förevändning att man vill rädda liv, då tappar jag respekten (och många med mig).
Därför varnar jag för allt vad jag är värd!
Jag håller med om varje ord du skrev!
