GSXR1100R
The older i get the faster i was
Häftigt med en hoj söm gör 300 med orginalbromsar....Mavve skrev:Jag har kört i 300 med min ZXR så den gubben kan suga.
Jag hade förresten oxå originalbromsar på den då![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Häftigt med en hoj söm gör 300 med orginalbromsar....Mavve skrev:Jag har kört i 300 med min ZXR så den gubben kan suga.
Jag hade förresten oxå originalbromsar på den då![]()
Robban_C skrev:En frisk hoj beter sig som en frisk hoj och det är väl ingen som på allvar tror att det ens på den tiden gick att kränga en knarr som fabriksny började vobbla bara man släppte ena näven?
GSXR1100R skrev:Häftigt med en hoj söm gör 300 med orginalbromsar....
KZ skrev:Behöver väl inga bromsar alls för att köra 300![]()
Visste det! Visste att nån mer än jag måste ha testat!KZ skrev:När jag köpte min -84:a så vobbla den så fort man släppte ena handen och släppte gasen i 50 - 70 km/h. Förmodligen var det styrlagren som orsakade vobblet.
Har nu bytt alla lager mm, vobblet är helt borta.
Ram gaffel etc. är förutom Öhlinare bak, fortfarande original.
Robban_C skrev:Blir liksom lite trött på alla som toksågar äldre järn därför att dom har kört ett (eller några) exemplar som varit slutkört (dom flesta är det idag om dom inte renoverats) eller i vissa fall inte ens har provkört dom. En frisk hoj beter sig som en frisk hoj och det är väl ingen som på allvar tror att det ens på den tiden gick att kränga en knarr som fabriksny började vobbla bara man släppte ena näven?
Jag kommer osökt att tänka på testerna av hojar i Bike. Utgår man från de (oftast) flödande superlativerna så är det nog som så att hojar som är 5-10 år gamla är fullständigt okörbara. Och Bike har ju rätt.Dr.Bike skrev:... BARA kan köra på nytt material annars trillar man av vägen eller banan...
Fyrkantsramen från 1984 är den första som Suzuki hade (såvitt jag vet) tror dock att den snarare kom till av produktionstekniska skäl än att väghållningen skulle förbättras.Robban_C skrev:Och du har nu ett stycke MC-historia.Första (eller i alla fall en av de första) serieproducerade knarrarna med ram i fyrkantsrör. Har haft två st.
Om jag inte minns fel blev den vald till "Årets MC" av nån av hojtidningarna på den tiden. Den var bland det värsta som kunde köpas då. Nästa år kom 750R och detroniserade 1100EF ordentligt.Men trots det är en EF i gott skick en minst lika bra hoj idag som den var då, detta främst till följd av bättre däck än då men en Öhlinare gör nog sitt till också.
Chris Ash skrev:mopedbromsar och ramar i papier maché.
Eller marknadsföringsgimmick.KZ skrev:... produktionstekniska skäl ...
Jag kör gammal ratbike på landsväg och nyare ratbike på bana, skönt att slippa tvätta och putsa hela tiden.Snorfen skrev:Ojdå,vad en del retade upp sig....*haha*
Hade jag ständig tillgång till en schysst bana så hade jag gärna en R1,CBR mfl att leka med.
Men ute på landsvägen med vägar i ständigt förfall så är det helt enkelt overkill med såna hojar enl.mig.Bättre då att skramla fram med ett gammalt blysänke till hoj som man inte behöver vara så rädd om.Grusvägar funkar åsså utmärkt...
//C
Fist Woman skrev:Ingen fara! Med din KJ-wannabelook så tar du bara fram Rambokniven skär av tummen och metar på den! Livet är ändå en ända lång överlevnadsvecka!
Skjut för att döda! Ta inga fångar!
Robban_C skrev:Det är väl ändå en hiskelig skillnad på standardhojar då och nu.
ulf:
Jag hade en standard Z1000J -82:a i början av 90-talet. Den gjorde om jag minns rätt drygt 220 ryck (mätarfart). Inte en tendens till vobbel. Jag ska inte försvara den tidens veka ramar men jag vill påstå att tidens tand (dvs slutkörda svinglager, kass bakdämpare etc) är det stora problemet idag.
Trådstartaren (minns inte namnet):
Recept för att nå 287 ärliga med en gammal Z:
Man tager en st Z1000J, kompletterar denna med friska chassiekomponenter samt minst 1428 cc bigblock av valfritt fabrikat. Anrättningen garneras med ett par goda kammar, ett ärtans friskt tänddsystem, en förgasarbrygga som vet vad den vill. Alltihop lägges i ett tillräckligt stort kar och skakas friskt i 20 timmar. Gräddas därefter på svag värme i ugn medan ringarna i motorn körs in. Serveras iklädd skinnställ.
I ärlighetens namn ska väl sägas att det var en bedrift att nå 287 märlor med 1000 cc. Med 1428 blir det givetvis väsentligt lättare. Detta innebär att det är Muzzy som ska ha den stora creden i detta fall, inte chaffisen.
IlDuce skrev:Vill bara säga att ni är kärringar hela bunten
..................!
kunde inte ha sagt det bättre själv... lite självdistans skadar inte...tIgGeR skrev:Ok.........du säger att Eddie körde i 287 km/h och inte att du har gjort det. Med andra ord så vill du informera oss om att du är en kärring!
Jag tackar för ditt inlägg i debatten, och önskar dig lycka till ............
GSXR1100R skrev:Jag kör gammal ratbike på landsväg och nyare ratbike på bana, skönt att slippa tvätta och putsa hela tiden.
1990 köpte jag min nuvarande ratbike (GSX1100R) flång ny i affären, jag körde grusväg med den redan första sommaren och har fortfarande kul med den hojen, den har nu rullat 13.500 mil och håller måttet fortfarande, på bana är den dock för tung och klumpig så därför har jag nyare och lättare rejshojar för bankörning.
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |