Kör ni med eller utan DB-killer

Jag kör med db killers och eftermarknadspior i alla hojar ja haft - vill man låta så kan man ju.

Huvudskälet är vikt - vissa hojar kan man ta bort 8-10 kg vikt genom att slänga på eftermarknadspipor och sen tysta dom med insatserna.

Är denna vikt högt placerad är den mycket märkbar desutom

Tänk vad många kg du sparar om du kör utan pipor, ta bort grenrör o eventuell katalysator så sparar du ännu mer kg. :lol
Och tänk så mycket du kan låta! :banana
 
Tänk vad många kg du sparar om du kör utan pipor, ta bort grenrör o eventuell katalysator så sparar du ännu mer kg. :lol
Och tänk så mycket du kan låta! :banana

Har provat - pingvinerna på Sypolen hörde det och typ dog ut:hihi

Däremot så känns 11kg till 3kg rätt mycket i viktminskningen på en hoj väldigt mycket - du vet viktmässigt är det som ett flak småöl,ett litet bilbatteri i toppboxen eller så:fakta
 
Beror på vilket håll det blåser åt, oftast klarar jag förbikörningsmätningen utan db-killer, och med db-killern i så tappar jag 10km/h i maxhastighet på rakan på gelleråsen enligt gps-loggern... :-(
 
Kör utan. Vid längre körningar stoppar jag i den. Men vinbruset gör ändå att man måste köra med proppar, så den kan lika gärna vara urplockad.
 
Nånting säger mig att den här frågan inte var överdrivet aktuell år 1980 e.Kr. :rolleyes:

IMG_0265.jpg
 
Utan,, Och den låter som ett åskväder. Tror all ull är förintad sedan länge. Men har inte funnit någon DBkiller som passar.

Besiktningen klaras genom att popnita fast en alubit över utblåset och sedan köra försiktigt dit. Hem blåser man på och rensar ut:yoparty Har fungerat båda gånger jag besiktigat den:banana
 
Det mest idiotiska som finns är folk med folk som försöker få hojen att låta så mkt som möjligt och sen kör de ändå med öronproppar. Varför skulle omgivningen tycka att ljudet är ballt när föraren inte ens själv orkar med det?

Gillar ljudet men vindbrusset från min hjälm är inte lika kul :död
Njuter som fan och gasar vid rödljusena istället :)
 
Last edited:
Originalblås.
På förra hojen med slip-on satt killersena alltid i.

Hade jag inte haft växlingslampan hade jag åkt in i varvstoppet betydligt oftare.
 
Självklart Utan.... funderar på att sätta dit en megaphone.. eller 'growler' som det populärt heter:tummenupp
 
Har inga db killers i mina pipor. Jag har besiktigat hojen ua med alupiporna och jag brukar inte köra speciellt hårt heller. Torrkopplingen har en tendens att överrösta avgasljudet när man står still och har man originalpiporna på så låter den som en gammal volvo.

Hade jag kört bana hade jag fått göra det med original, förstår dem som bor i närheten att de kanske inte uppskattar volymen direkt och visar man normal hänsyn när man kör på landsväg tror jag inte folk har så mycket emot ljudet.

I söderledstunneln däremot... Där kan man använda hela tunneln som en jättemegafon. Det är trefligt :)
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top