Frågor man vågar ställa

Screenshot-20240608-151018-Chrome.jpg
 
Vi byggde en lyftplats för två anställningar sen, en mobil Atlas C och den var inge tystare än någon annan. Så kunde vi inte ha det, hoppa högt första veckan varje gång dumpventilen lyfte på hatten.

Placerad i ett hörn, två ganska höga väggar ställde vi dit ca. 2.5m och tunn isolering - skulle säkert gjort samma jobb med någon dämpmatta. En lucka för dränering med pip ut i dunkhöjd.

Jävligt tyst blev det.

Biltemaservice, kolla pysventilen någon gång ibland och inte helt ovanligt att den fastnar öppen första gången = lite smörj o sen en klick fett:
Screenshot-20240610-150017-Drive.jpg
 
- Jag har också en sån. Har funkat prima. Men..hur ofta ska man behöva fylla på olja egentligen?
Min kompressor (ärvd) är ca 30 snurr.
Tror inte att det är varken bytt eller påfyllt ännu, det kan ju vara att farsgubben var ivrig någon gång på 90-talet, men det är föga troligt.
 
Varför uttalas engelska ordet för kvinnor "women" 'wee-min' ? När "woman" uttalas 'woo-man'? Inget annat ord har denna variation i uttalet. Korrekt borde det ju uttalas 'woo-men', eller hur?
 
Varför vet ingen om hojen ska stå upprätt eller på sidostödet när man ska fylla på olja?
Varför vet ingen var på kedjan man ska kontrollera slacket?
Fylla på kan du göra utan problem, det är att kolla nivån som är svårt!
Slacket mäts mitt på kedjan, största mått gäller. Kedjan får inte vara spänd i något ändläge, låt en fet kompis sitta på hojen så att fjädringen bottnar.....
 
Engelskt uttal
The Pronunciation Poem
Here is some pronunciation.
Ration never rhymes with nation,
Say prefer, but preferable,
Comfortable and vegetable,
B must not be heard in doubt,
Debt and dumb both leave it out.
In the words psychology, Psychic and psychiatry,
You must never sound the p.
Psychiatrist you call the man
Who cures the complex, if he can.
In architect, chi is k.
In arch it is the other way.

Please remember to say iron
So that it’ll rhyme with lion.
Advertisers advertise,
Advertisements will put you wise.
Time when work is done is leisure,
Fill it up with useful pleasure.
Accidental, accident,
Sound the g in ignorant.
Relative, but relation,
Then say creature, but creation.
Say the a in gas quite short
Bought remember rhymes with thwart,
Drought must always rhyme with bout,
In daughter leave the “gh” out.

Wear a boot upon your foot.
Root can never rhyme with soot.
In muscle, sc is s,
In muscular, it’s sk, yes!
Choir must always rhyme with wire,
That again will rhyme with liar.
Then remember it’s address
With an accent like possess.
G in sign must silent be,
In signature, pronounce the g.

Please remember, say towards
Just as if it rhymed with boards.
Weight’s like wait, but not like height.
Which should always rhyme with might.
Sew is just the same as so,
Tie a ribbon in a bow.
When you meet the queen you bow,
Which again must rhyme with how.
In perfect English make a start.
Learn this little rhyme by heart.
 
Varför vet ingen om hojen ska stå upprätt eller på sidostödet när man ska fylla på olja?
Varför vet ingen var på kedjan man ska kontrollera slacket?

Upprätt och utan lutning.

Slacket är en bedömningssport, är den inte sträckt stumt med förare är det godkänt och lite mer slack är ofarligt. Sträcker till sig rätt fort men utgå aldrig från stumt.

Slitaget kontrollerar du genom att dra kedjan rakt bakåt från drevet, klockan 3. På detta sätt spelar inte kedjespänningen in, går det att få kedjan utanför kuggen är det för sent. 50-75% brukar jag byta båda drev och kedja samt alltid svära och tvivla på min nitning = går åt ett verktyg per gång vilket kompletteras med hammare och dorn.
 
Fylla på kan du göra utan problem, det är att kolla nivån som är svårt!
Slacket mäts mitt på kedjan, största mått gäller. Kedjan får inte vara spänd i något ändläge, låt en fet kompis sitta på hojen så att fjädringen bottnar.....

Behöver ett bra mustasch-vax. Några tips?
- Vax o vax...snabblim säkerställer din yviga snorbroms vigör.
 
Samma som till kedjan, WD40 eller lampolja.
 
Varför vet ingen om hojen ska stå upprätt eller på sidostödet när man ska fylla på olja?
Varför vet ingen var på kedjan man ska kontrollera slacket?
Jodå, det finns säkert många som vet, och har sina metoder. Jag vill dela med mig av min egna metod jag känner mig säker på.

1. Oljan
Efter du tömt ut all gammal olja och bytt oljefilter: Med hojen på sidostödet, börja med att fylla på mängden som manualen säger - minus ca 2 dl. Ta sedan tag i hojen och ställ den helt upprätt från stödet så att du måste hålla i sätet eller tanken så att hojen inte faller åt någon sida. Här behövs plan mark/golv, då du vill att hojen ska stå rakt både i sidled som fram/bak led, alltså INTE i nån backe (som Brute skriver "Upprätt och utan lutning")

Balansera hojen några sekunder, huka dig ner och kolla oljenivån i inspektionsglaset (om det finns något). Oftast brukar oljan ligga ganska högt nu då filtret inte fyllts. Det är normalt.

Starta hojen och låt motorn gå typ 20 sekunder. Släck och vänta typ 30 sekunder, och kolla glaset igen. Nu ligger oljan lägre än första kollen. Om du fortfarande kan se oljan i glaset, förmodligen runt minimum-nivå, ta ut hojen och kör den 10 minuter. Du har tillräckligt med olja i för att motorn inte ska skära, och du värmer upp oljan så att den fyller hela motorn samt blir så varm att den efteråt sjunker så mycket som möjligt. Nu är det dags för sista kollen.

Låt hojen stå 5 minuter och kolla glaset. Fyll på 1-2 dl beroende på hur nära topp-nivå du vill oljan ska hamna. Personligen gillar jag ha oljan ungefär i mitten mellan min och max.

2. Kedjan
På mina hojar brukar jag fälla ut stödet, ställa mig på andra sidan hojen, lägga min vikt över sätet så mycket det går så att bakre fjädringen sjunker ner och kedjan ligger så rakt mellan fram och bak dreven möjligt. Här tar jag tag i kedjan och drar den hårt upp / ner för att känna spelet.

En FÖR spänd kedja brukar 'vandra' kanske 1-2 cm (mellan tummen och pekfingret). En för lös kedja är så slapp att den knappt stannar på bakdrevet. Du vill att kedjan ska 'spela' nånstans 3-5 cm (på crosshojar lite mer faktiskt). Man kanske kan säga att du vill ha viss spänning i kedjan att den inte drar i axlarna för mycket, och samtidigt inte faller av sina drev. Detta kollar du alltid hängade över hojen så svingen ligger så horisontellt möjligt, för att HÄR är kedjan som mest spänd.

Varför du inte vill ha en för spänd kedja är för att tätningen i framdrevet kan börja läcka, och lagret (dvs yttersta lagret närmast framdrevet) slitas onödigt tidigt, samt om kedjan spänner för mycket kring bakdrevet kan hjulet potentiellt ställa sig i vinkel. Kedjan kommer hur som helst alltid att töjas efter en tid, och då behöver du kolla slacket igen. Olika kedjor töjs olika snabbt beroende på hur du kör eller hur tung hojen är.
 
Last edited:
Blir det särskilt exakt med denna metod? Plåten släpps handlöst med vobbel och sedan smask/pressa, förstår om det är omlott men ska nog till en duktig algoritm för att ta hänsyn till det.
 
Last edited:
På morgonnyheterna pratar dom om att kriminella köper billiga bilar/skrotbilar och säljer till rattfyllerister.
Det känns lite märkligt för det finns väl inte någon lag som hindrar rattfyllerister från att själva köpa dessa bilar?

Är det någonting jag missat?
 
På morgonnyheterna pratar dom om att kriminella köper billiga bilar/skrotbilar och säljer till rattfyllerister.
Det känns lite märkligt för det finns väl inte någon lag som hindrar rattfyllerister från att själva köpa dessa bilar?

Är det någonting jag missat?
Låter som en ganska nischad marknad. Undrar om man måste vara full redan vid köpet eller om det räcker att visa upp att man har en rattfylla i registret? :va
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top