Inte en olycka men "an accident waiting to happen" (paywall vk.se tydligen så texten här):
MC-förare körde full till systembolaget
En man i 75-årsåldern har åtalats misstänkt för grovt rattfylleri efter att han ska ha kört till Systembolaget med 0,83 promille. Mannen ska enligt egen utsago börjat dricka på morgonen – och efter att ha druckit upp beslutat sig för ta motorcykeln till Avion i Umeå för att köpa mer.
Det var i slutet av juni som en person som åt lunch i sin bil lade märke till en man som kom åkande på en motorcykel.
Han följde mannen med blicken och såg att han efter att ha parkerat motorcykeln ställde sig och kissade mot ett kundvagnsförråd.
Mannen gick senare mot systembolaget.
När han återvände från shoppingrundan på Systembolaget upplevde vittnet det som att han inte visste vart han hade parkerat motorcykeln.
– Det jag reagerade starkast på var väl att han stod och kissade på parkeringen men även det faktum att han stod stilla i cirka fem minuter efter att han hade kissat utan att göra något, berättade vittnet i förhör.
Han hade också sett att mannen hade blodvite runt ögat och tyckte att det såg ut som att han hade slagit sig.
När polisen anlände till platsen konfronterades mannen – och polisen uppger i sin rapport att han då hade svårt att stå stilla utan att vingla till.
Mannen uppgav att han begett sig till Systembolaget på Avion för att köpa alkohol. Till en början nekade han att han druckit.
”Från en början så säger XX att han inte har druckit något men när jag frågar honom vad han tror att drägern kommer visa för resultat så säger han att han har druckit alkohol imorse så vi får se”, skriver polisen i sin rapport.
När polisen sedan hörde mannen framkom det att han börjat dricka kvällen innan och sen somnat. När han sen vaknat under morgonens tidiga timmar började han dricka på nytt. Vid nio-tiden tog han sedan motorcykeln och körde raka vägen till Avion och Systembolaget för att fylla på dryckesförrådet.
Han uppger att han upplevde färden som vinglig, men tyckte inte att han var en trafikfara.
Mannen fick körkortet omhändertaget men fick behålla nycklarna till fordonet. Han har erkänt brott och nu väntar en rättegång.