Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ja, vi får la se hur det går men fakta är att Spies spöade Edwards 2 gånger på 3 försök ifjol. Och denna gång sitter han inte på en sur Suzuki.Statistiken talar onekligen för att det kommer bli torrt på Valencia i helgen. Och på en torr bana som Edwards kan som sin egen ficka, på en hoj som troligen inte är så annorlunda än den Rossi kör, får man ha mycket fantasi för att hävda att ”mycket talar för att Spies kommer vara snabbare än Edwards”.
Fakta är också att det regnade vid det ena tillfället och att man befann sig på Spies hemmabana i USA vid det andra.Jide skrev:Ja ja, vi får la se hur det går men fakta är att Spies spöade Edwards 2 gånger på 3 försök ifjol. Och denna gång sitter han inte på en sur Suzuki.
Superpole Valencia
1. Ben Spies 1'33.2702 (Yamma)
2. Règis Laconi 1'33.9553 (Ducce)
Ja, vi får la se hur det går men fakta är att Spies spöade Edwards 2 gånger på 3 försök ifjol. Och denna gång sitter han inte på en sur Suzuki.
Helt riktigt.Fast det där suzukiresonemanget behöver ju inte stämma.. Med samma resonemang skulle Hayden vinna lopp då han sitter på samma material som Stoner och det gör han ju inte. Mao allt ät inte material
/JPS
Förvisso men Edwards var tvåa på Laguna Seca 2005 (bästa placering någonsin) så jag vet inte om jag köper den där ursäkten med "hemmabana".Fakta är också att det regnade vid det ena tillfället och att man befann sig på Spies hemmabana i USA vid det andra.
Historien säger väl att Rossi vill ha en liten liten ljuddämpning då det första exen av M1:an som han körde hade ett "rakt" rör. Frågan är hur många decibel den där lilla colaburken gör?Ljuddämparen är fantastisk! Hur fungerar den, som ett laminat runt röret för att ta bort ljudet av att änddelen vibrerar?![]()
Dessutom har ju Spies i år visat att det inte spelar någon större roll om han kört banan eller inte.Förvisso men Edwards var tvåa på Laguna Seca 2005 (bästa placering någonsin) så jag vet inte om jag köper den där ursäkten med "hemmabana".
Fakta är också att det regnade vid det ena tillfället och att man befann sig på Spies hemmabana i USA vid det andra.
lol in your faceÄr inte Colin från USA? Eller var det spies hemmahemma-bana?
Historien säger väl att Rossi vill ha en liten liten ljuddämpning då det första exen av M1:an som han körde hade ett "rakt" rör. Frågan är hur många decibel den där lilla colaburken gör?
Dessutom har ju Spies i år visat att det inte spelar någon större roll om han kört banan eller inte.
Jag kan förklara på ett mer pedagogiskt sätt:Är inte Colin från USA? Eller var det spies hemmahemma-bana?
Är inte ljuddämparen bara på plats för att de ska kunna sponsras av någon ljud- och avgassystemstillverkare? Är vad jag hörde.
Är inte ljuddämparen bara på plats för att de ska kunna sponsras av någon ljud- och avgassystemstillverkare? Är vad jag hörde.
Har du någon källa för det påståendet? Tex antal gånger respektive förare kört på Laguna Seca, antal varv osv.Spies har mer erfarenhet av sin och Edwards hemmabana i USA än han har av Valencia, där Edwards har kört GP sedan flera år.
Fakta är också att det regnade vid det ena tillfället och att man befann sig på Spies hemmabana i USA vid det andra.
Termignoni Soundsystems![]()
Har du någon källa för det påståendet? Tex antal gånger respektive förare kört på Laguna Seca, antal varv osv.
Frågan är hur snabbt kommer att kunna anpassa sig, gissar att han kommer vara näst snabbaste Amerikan.
Fast det skulle vara extremt kul om han kom på pallen före den kaxige Lorenzo och se dennes min.
Även om jag tror precis som han säger att Valencia blir mer för att känna på grejerna
Om ovanstående skulle vara sant, hade Nicky Haydens brorsa Roger Lee rekryterats för MotoGP bara några sekunder efter målgången på Laguna Seca 2007 då han körde i mål på plats 10 (framför Edwards) efter att ha startat från plats 16.Hemmabana fenomenet som argumentet e enligt både Rossi och Hayden numera borta, bägge har tidigare uttalat sig att idag är alla så snabba överallt och att fördelen av hemma bana har försvunnigt.
Så tror jag också att han (och teamet) tänker. Det är en lysande möjlighet att plantera hjärnspöken i konkurrenterna som de kommer bära med sig hela vintern.ALDRIG att han åker för att "känna på grejorna"!!!! Möjligtvis kommer det att vara Spies officiella hållning, men ALDRIG att han kommer att hålla igen. TVÄRTOM har han ju en lysande möjlighet att sätta sig i grym respekt hos alla i startfältet inför 2010!
ALDRIG att han åker för att "känna på grejorna"!!!
Självklart har en förare med lite erfarenhet av GP-banorna en fördel av att tävla på sin hemmabana.
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup
Harley-Davidson och MotoGP ... |
|
![]() |
BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien
Platsen för BMW Motorrad In... |
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |