HurtsLikeHell
Rock solid and fast!
Undrar lite hur mycket som ni som kört hoj på bana använder bakbromsen i kurvtagning och i slutet på rakorna. Har inte kört hoj utan bara bil så det här blir mitt första år som hojägare.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Här har du en som åker EM!Nyteknik skrev:Absolut inte.
Den som svarar något annat fabulerar eller kör EM på hög nivå.
Nyteknik skrev:Absolut inte.
Den som svarar något annat fabulerar eller kör EM på hög nivå.
Inte tycker jag då att det är så stor skillnad och det visar ju även rossi å grabbarna...VRM Roffe skrev:Motardkörning är ju en annan form av körstil och där bromsar du med bakbromsen djupt in i apex för att accelerera dig ut ur kurvan.
Olof Eriksson skrev:Inte tycker jag då att det är så stor skillnad och det visar ju även rossi å grabbarna...
Olof Eriksson skrev:Inte tycker jag då att det är så stor skillnad och det visar ju även rossi å grabbarna...
Arå, det tänker jag bjuda på!Gottis skrev:då förväntar jag mig att du sladdar riktigt snyggt in i kurvorna i sommar
![]()
skillnade är väl så där 50 kg mellan din motard och race hojen du ska köra plus att farten är ca den dubbla i ingången![]()
VRM Roffe skrev:Jovisst gör dom stora grabbarna det, men inte i alla kurvor.
Det styr ju till viss del spårvalet ut ur kurvan med.
Vissa klasser kan man använda gasen för att styra sig ut ur kurvan, men det är inte riktigt på nybörjarnivå ....:=)
Jag fick för mig att det inte gällde riktigt det...![]()
Roffe
Det var inte mot dig jag menade!VRM Roffe skrev:Det känns som om du och jag inte behöver förklara för varandra hur man ska köra..........![]()
Låt mig förtydliga: med fabulera menar jag förare som visserligen använder bakbromsen men inte som en väsentligt tidsbesparande stil. Att bromsa bak för "att stabilisera" hojen får man lära sig på SMC´s kurser i "avancerad gatåkning". Själv har jag aldrig upptäckt något sådant fenomen genom att bromsa bak.Axxexs skrev:Jag vet dom som använde bakbromsen i SP250 och STK600 och det är inte på nån EM-nivå.
#Olsson# skrev:Jag har hört det nämnas många gånger men aldrig förstått. Någon som har lust att förklara vad som är instabilt men som blir stabilt med hjälp av att bromsa med bakbromsen.
Jomenvisstserru.håkan skrev:Sen finns det de som styr hojen i kurvorna, att få bakhjulet att släppa lite gör att man ta kurvorna bättre...

Det går (som vanligt) inte att svara kategoriskt "nej" eller "ja" på det som du kanske märkt. Vad man kan rekommendera till nybörjare om vi pratar banåkning är att inte använda bakbromsen. Det blir helt enkelt mindre att tänka på utan den och risken att hojen driftar i sidled minskar (ett låst hjul har sämre fäste däremot fungerar ett snurrande som gyro och stabiliserar).HurtsLikeHell skrev:Undrar lite hur mycket som ni som kört hoj på bana använder bakbromsen i kurvtagning och i slutet på rakorna. Har inte kört hoj utan bara bil så det här blir mitt första år som hojägare.
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, Early Bird erbjudande!
Den 3-5 juli slår vi upp po... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |