Vad ser du för film eller serie just nu?

Dialogen i den serien är helt suverän.
Jo och hur olika karaktärer utvecklar sig. Alla finns representerade och situationer med friendly fire eller direkta övertramp av Genévekonventionen osv i order. Inkompetenta befäl som får hållas och till och med hyllas av överordnade och de där sällsynta riktigt vassa och bra befälen. Den konstanta bristen på viktiga prylar och de ansvariga bara säger "Marines will make do" istället för att faktiskt åtgärda problemet innan det orsakar dödsfall.

På utrustningssidan är det intressant att se det som många uppfattar som moderna prylar, men som ändå ligger 20+ år tillbaka i tiden och saker har ändrats rejält: beväpning och riktmedel, personskydd på Hummern, mörkerförmågan och en sådan sak som tourniquet och tamponerande förband, som numera räddar 80% fler soldater än vad som var fallet då. Just Irak 2003 gav väldigt mycket input till amerikanska förbanden.
 
American Sniper (2014) - IMDB >>

Mycket välgjord och fängslande film, baserad på en riktig snubbe (Chris Kyle), handlar om en duktig kille från södern som försöker få familjelivet och kriget att funka ihop. Visar sig vara lite tufft då. Helt klart sevärd, detaljrik. Regi av Clintan själv 😉
 
Tackar. Den måste jag kolla.
Du kommer inte att bli besviken.

En litet mer, för civilister, anpassad serie är Over There. Mindre för mig som MÖP och gammal knekt att uppskatta men sevärd tillsammans med partner.

Sen finns (fanns iaf) The Unit på HBO. Sevärd!
 
Underbar replik i öppning på andra säsongen av Reacher ändå. Robert Patricks karaktär kläcker ur sig "Who the fuck is Sarah Connor" när en underhuggare säger att någon har checkat in under pseudonymen på ett hotell :D (kan ha varit andra episoden)
 
Jag började lite smått på Rocco grejen på Netflix igår mest för att känna om den var bra och det verkar den vara
 
Säsong tre av Fargo avklarad.
Karaktären Varga var lika vedervärdig som fascinerande. 🫣
 
Såg väl säsong ett för hur längesen den nu kan ha kommit. Nåväl sen ganska nyligen när jag snappat upp att det kommit fler såg vi om från början, garva ljuvligt även denna gång när han kör en Ben Johnson in i väggen :rofl

Total besvikelse av säsong 2 och 3, hur Fargo dom kan heta samma som första :va Gav väl dom iofs ett halvt eller kanske ett avsnitt vardera innan vi tyckte det inte var värt att titta vidare. Hört från lite mer av filmkritikier än mig själv att åtminstone 3 ska vara sevärd men jag vet inte riktigt. Kanske ett nytt försök när det blivit jävligt ont om saker man inte redan sett eller bäst i test är slut för säsongen.

Återsåg iofs Robert Langdon triologin precis så det är väl lite gäspigt i utbuden redan, senil nog att ha glömt bort det mesta i.a f., slutet på Inferno popade dock upp i minnet så det var väl lite värdelöst.
 
Last edited:
Film; Arrival

Höga betyg och många nomineringar men jag ger den två fiskpinnar av fem //- - -.

Säkert någorlunda välspelad men segpropp med avsaknad av punch.
 
Senaste avsnittet av The Grand Tour - Sand Job.
Älskar dynamiken mellan dessa nu något ålderstigna herrar!
:Bugar
 
Senaste avsnittet av The Grand Tour - Sand Job.
Älskar dynamiken mellan dessa nu något ålderstigna herrar!
:Bugar
Jag såg det för någon vecka sedan. Kollar nu om alla gamla avsnitt och är mitt inne i säsong 2. Kommer att sakna deras program när de lägger ner, men de börjar bli lite slitna och trötta på allt resande.
 
Film; Arrival

Höga betyg och många nomineringar men jag ger den två fiskpinnar av fem //- - -.

Säkert någorlunda välspelad men segpropp med avsaknad av punch.
Den är ganska lågmäld och melankoliskt sorglig. Jag skulle nog ge den fyra av fem. Jag saknar mer historia och bakgrund kring utomjordingarna, då filmen mest kretsar kring människor och deras reaktioner på vad som händer.

Sen finns det ju alltid "The Arrival" som också är SciFi, men från 1996 med Charlie Sheen :banana Var många år sedan jag såg den och vet inte om den håller än idag...
 
Miniserie; The gentlemen ///- - = 3 av 5 fiskpinnar

Inte riktigt Lock, Stock and Snatch Smoking men erbjöd lite underhållning.

..finalen av BiT tyckte jag dock var en flopp trots att jag tippa rätt men miljonerna..s uteblev.
 
Jag såg Lady ballers i förrgår. Vet inte om jag skulle ha tyckt den var rolig för 20 år sedan men nu skrattade jag en hel del för att den är så sjuk parodi på vår samtid.
 
Filmer:

The Last Kingdom; Seven Kings Must Die ///- -

Damsel ///- -

Om än inte helt lika (vikingar vs riddare typ kanske) så ingen genre som tilltalar men lät mig övertalas. Halvseg story och lite rafflande avslut men kändes inte värt det, ändå.
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top