Fan har aldrig blivigt gladare av att ett fyllo har ringt mig 4h innan jag ska upp
En gammal polare ringde och ville prata lite och hälsade från alla mina gamla väner, va en jävla go stämning i bakgrunden med flogging molly och massa skratt dom satt hemma honom och fästa och hade komit att prata om mig.
Fyfan vilken timing! Så jävla gött att veta att nån minns en och tänker på en ibland.

Fan va glad jag blir!
Gissa om man hellre skulle vilja va med dom en försöka sova för att jobba om några timmar! Men det är jag nästa helg, en polare ska köpa bil i närheten så jag kör hem hans gamla sen åker vi med massa vänner till hans landställe över helgen.

Ledsen menzias airways men nästa helg får ni ringa nån annan!
Jag är inte ensam jag är bara långt ifrån mina vänner

Och om dom uppskattar mig finns det inga anledningar att andra inte ska göra det!
Ledsen för en för andra helt onödig tråd men den fungerade som ventil/självhjälp för mig.
Som ni sagt att sitta och oja sig hjälper inte, vill man ha vänner får man göra saker där man träffar folk!
Den här gången ska jag verkligen göra nått innan jag går ner mig igen, inte fortsätta på samma spår bara för jag fick en sipp luft, inte heller glömma varför jag flytta och flytta tillbaka.(men kanske närmare)
Nej söka till teknisktbas år och ta chansen att bli något och samtidigt få en färsk start på allt. Och under tiden hitta nånstans att göra dom sista månaderna lärlingstid så jag blir behörig elektriker och kan jobba i norge på sommaren.
Låter det som en plan? Det låter som en grym plan tycker jag iaf!
Ta inte till spriten, det är det dummaste man kan göra om man är deprimerad. Som någon nämnde - börja träna. Ut och spring eller styrketräna, sätt upp delmål. Alternativt börja med nån hobby där du träffar folk.
Sen verkar ju väldigt många bli av med sin deppighet av tabletter. Har du testat det? Prozac eller nåt då alltså, inte Ryppar.
Tror inte det behövs särskilt mycket för att bryta din onda cirkel faktiskt. Sen ska du se att det blir en god cirkel istället. Men jag hade nog börjat med nån form av tablett. Det verkar ju som om de delar ut piller till höger och vänster så det kan nog inte vara så svårt att få recept på.
Lycka till!
Tabletter och sprit kan inte ersätta vänner och intressen.
Fan blir nästan religiös tajmingen på det där samtalet kunde inte va bättre, exakt vad jag behövde! Precis som du sa behövs inte mkt för att bryta en ond cirkel!