Two stroke man
Gudomlig sporthojare
Min mamma kallar VW Typ1 för Tussilago. De är först i diket om våren.
Nja, det är väl snarare först i diket på hösten.
Även om dom har bra grepp när det gäller framkomlighet så är dom väldigt förrädiska att köra. I låga farter på ettans kanske tvåans växel när effekten räcker till att dra lös bakänden så går dom köra förhållandevis snabbt i kurvorna och bra acc efter kurvorna pga tyngdpunkten.
Dock är dom även i låga farter lite förrädiska genom att ibland när man släpper lös hästarna så kan den skjuta lös framänden istället för bakänden som man planerat och då vill den liksom gå rakt fram om man inte lyckas provocera lös bakänden. Det var en sån händelse som blev dödsstöten för min mors bubbla.
När effekten inte längre räcker för att dra lös bakänden utan centrifugalkraften till slut får bakänden att släppa, då gör tyngdpunkten och den korta hjulbasen att man blixtsnabbt blir omkörd av sin egen bakände och i värsta fall åker baklänges ner i diket.