Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
1:säkerhetskontrollen är inte fel att kunna, men den behöver du inte kunna utantill, du får ha med dej en lapp på vad du ska/kan kolla, men det får inte stå hur du kollar det. vet inte varför, det är bara så. prata mycket så kontrollanten får veta vad du gör. kontrollanten säger först vad du ska kolla.
2å lågfartsprover är det bättre att köra lite fortare (utan att det går för jävla snabbt) än att det går långsamt o vingligt.
3: Högfarten ska du hålla samma hastighet större delen av banan, vid ca den 3:e konan från sluten kan du börja bromsa, lås inte bromsarna, det tycker dom inte om.
4: På bromsprovet ska du bromsa hårt från 50, 70 och 90km/h utan att låsa bromsarna. Om kontrollanten tyckte att bromsningen inte var bra nog(att du komm för långt) får du köra igen, sänk då hastigheten med ca 5km/h. Det gör massor.om det gick dåligt på 90bromsningen kör nästa gång i 85.
Kommer du vidare får du köra i stan, använd blinkers och vrid på huvudet när du kollar i backspeglarna, glöm inte döda vinkeln
Klarar du inte första delen så får du inte fortsätta, då ska du ta reda på vad som var så du vet det till nästa gång. Fråga också om du kan få visa att du klarar av kunskapsdelen från banövningarna i trafiken. Ibland går det, ibland inte
LYCKA TILL FRÅN LIGGAN
Jag satte det!!
Tog det igår morse! Fyfan va underbart!
Tack alla för tipsen!
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |
|
|
KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?
KTM:s mellanklassraket får ... |
|
|
Nytt från Halvarssons: Mora V2
Halvarssons nya Mora V2 är ... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |