Jag har aldrig sagt att gubbar i keps är ofarliga, eller gamla kärringar som ser fram till vindrutan en bra dag. Men det är svårt att komma ifrån att en hoj i 270 åker i 75 m/s, dels gör det att man inte alltid hinner upptäcka den, och dels blir en eventuell smäll så otroligt mycket värre, hastigheten spelar en avsevärt mycket högre roll för rörelseenergin än vikten, (m * v^2) / 2 vettu!
Japp, jag kör fort, men som sagt, när jag är själv på vägen, då är det bara mig, och eventuella rådjur, det gör ont i! Att ha andra bilar som slalomportar anser jag vara vansinne! Sen kan ju faktiskt laglig hastighet vara för fort ibland också, allt handlar om tillfället!
Jag har även skrivit "Sånt som går fort" som intresse. Jag flyger, flygplan går rätt fort, och man får flyga hur fort man vill i praktiken. Jag är även otroligt fascinerad av tekniken bakom högprestandafordon. Så slapp du gnälla om det också