SJP
Lattepappa
- Gick med
- 15 Apr 2007
- Hoj
- Tusenkubikade Falken & Vansinnesgrön plastmisil (i bitar)
Svinytter brukar jag skiva ~18mm och dra salt, peppar, timjan, rikligt med svartryffeloja, och sedan grilla hett-djävulen en liten stund.Äntligen blivit berättigad en uteplats som inte är belägen på fjärde våningen så det blev en klotgrill direkCt.
Samtidigt börjat sälja grejer från Holy Smoke på jobb så har varit galet inspirerad, har gått lös med deras träkol och den är fan helt otrolig.
Ikväll körde vi fläskytterfile som nog är det absolut tråkigaste som finns enligt många men jag håller verkligen inte med, det är fantastiskt gott!
Oak/maple träkol från Holy Smoke och några extra chunks av äppelträd, fick äta rök i typ 1,5h och sen blev det fullt ös över glöd och massa glaze.
Blev riktigt bra, är galet imponerad av kolen.
Ger utan problem 1,5h glöd när man kör fullt spjäll i grillen, bra mycket längre om man ska lågtempa lite...
Nu börjar säcken sina så ska ge mig på deras oak/apple härnäst, oerhört taggad.
View attachment 511821
View attachment 511822
View attachment 511823
Sent from my XQ-DE54 using Tapatalk
Brukar bli saftigt när man ger den olja och binder med salt.
















