Regndäck och däckvärmare?

Superlight

SDK #2003 & BoTT #41
Gick med
29 Apr 2003
Ort
Tokholm
Hoj
Ducati 1050® by Hypertrick
Är så himla dålig på att hitta på forumet så därför frågar jag istället.

Min bakre däckvärmare brann upp häromveckan. Måste då ha en ny, men frågan är om jag ska köpa värmare med ställbar temperatur igen. Jag vet att jag ställt mina värmare på runt 40 grader när jag kört regndäck, men vattnet lär ha kylt ned dem per omgående skulle jag tro.

Är det så att man kan köra helt utan värmare för regndäck? Hur gör ni andra rejsputtar?

/Markus
 
Vad jag har hört från ganska många så är det knappt lönt att köra värmarna på regndäck.
Innan man har lämnat depån och kommit ut på banan så gissar jag att dom tappat nästan all temperatur. Jag skulle i alla fall inte lita på greppet de första varven ändå.

Ska upp på Ring Knutstorp imorgon och håller prognosen så blir det att plocka ut regnhojen. Får väl se hur det blir och om det blir med eller utan värmare.
 
Kör du värmarna tills fälgen blir varm (på insidan) så finns det inte en chans att stomen kallnar på väg ut ur depån.

Värme på "däcksytan" är inte vad du vill uppnå med värmare.
 
Stommen kanske inte kallnar, men ytan lär ju göra det av vattnet? Så frågan är kanske om däcken håller längre med värmare (dvs. samma som för slicks)?
 
Det finns en teori, där du har "bättre grepp" i början om du använder däcksvärmare på regndäck, för att sedan löpa större risk att vurpa efter 2-3 varv då däcken "kylts av" något (..och du då har ett sämre grepp än vad du startade de första varven med)

Självklart påverkar tiden i depå innan utsläpp, varm-up lap, tid på gridden osv men föreställ dig motsatsen för ex en endurance förare som går ut direkt på "fullt" varma däck !!

/ Micke
 
Teorier är fint, men folk gör i praktiken är det jag undrar över i det här fallet :)
 
Jag anser att man inte behöver däckvärmare på regndäck, men det är min personliga åsikt och inte någon vetenskaplig. Och köra fort i regn kan jag också :) , utan däckvärmare ska tilläggas :tummenupp

//Nitrous
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top