MotoGP Silly season 2015

Märkte på ktmen att dom inte kör gp växlat, lite konstigt eller?

Du menar ettan upp och resten ner?
I MotoGP är hur växlarna sitter lite beroende på hur föraren vill ha det. En del kör med alla växlarna neråt, en del med vanlig raceväxling, och det skulle inte förvåna mig om någon kör med standard gatväxling.
 
Men.... kan det verkligen bli lika styvt/starkt = bra som en Alu/kolfiberram? Visst, lätt att ändra med en rondell och pocket-mig, MEN ÄNDÅ!!!! Det MÅSTE väl finnas en anledning till att alla japanhojar har alu-ram????

Jag skulle gissa på produktionstekniska själ. Och kanske korrosionsbeständighet.

Alu och stål (samt många andra metaller, trä, glasfiberkomposit) har i princip samma styrka i förhållande till vikt.

Men kolfiberkomposit går inte att slå. I MotoGP hade kolfiber kunnat vara en fördel, men minimivikterna är så högt satta, att Ducati var tvungna att lägga på vikter i hojen för att få köra.
 
Valencias GP körs på Bridgestone...fem pass till. Sedan Michelin från och med tisdagens test. KTM testar naturligtvis bara med Michelin, dom har ingen anledning att utveckla sin hoj för Bridgestone.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top