MotoGP Silly season 2015

Märkte på ktmen att dom inte kör gp växlat, lite konstigt eller?

Du menar ettan upp och resten ner?
I MotoGP är hur växlarna sitter lite beroende på hur föraren vill ha det. En del kör med alla växlarna neråt, en del med vanlig raceväxling, och det skulle inte förvåna mig om någon kör med standard gatväxling.
 
Men.... kan det verkligen bli lika styvt/starkt = bra som en Alu/kolfiberram? Visst, lätt att ändra med en rondell och pocket-mig, MEN ÄNDÅ!!!! Det MÅSTE väl finnas en anledning till att alla japanhojar har alu-ram????

Jag skulle gissa på produktionstekniska själ. Och kanske korrosionsbeständighet.

Alu och stål (samt många andra metaller, trä, glasfiberkomposit) har i princip samma styrka i förhållande till vikt.

Men kolfiberkomposit går inte att slå. I MotoGP hade kolfiber kunnat vara en fördel, men minimivikterna är så högt satta, att Ducati var tvungna att lägga på vikter i hojen för att få köra.
 
Valencias GP körs på Bridgestone...fem pass till. Sedan Michelin från och med tisdagens test. KTM testar naturligtvis bara med Michelin, dom har ingen anledning att utveckla sin hoj för Bridgestone.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top