Chris Ash
Kapten Gars
Här är en rapport om cannabis skadeverkningar
http://www.druglibrary.org/schaffer/hemp/general/who-index.htm
http://www.druglibrary.org/schaffer/hemp/general/who-index.htm
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Flamma77 skrev:Ja faktiskt...
Människor som rökt regelbundet en längre tid är lite moffiga i huvudet, och beter sig emmellanåt inte så lite skummt.![]()
Chris Ash skrev:Låter som en väldigt djuplodande analys.......
) så jag har inte tid att dra den djuplodande analysen.sandstream71 skrev:Och kokain och heroin och amfetamin osv![]()
Staten ska väl inte bestämma vart gränsen går![]()
Flamma77 skrev:Det är ingen analys utan en iaktagelse.
Jag sitter på mitt sommarjobb (Biomedicinsk analytiker) så jag har inte tid att dra den djuplodande analysen.
robbah99 skrev:ÄNTLIGEN, just detta är problemet. Sverige är ett av dom få länder i världen som inte klassificerar droger (lätta/tunga). Cannabis och alkohol är exempel på lätta droger. Tunga droger som du nämner skall vara förbjudna.
Blip skrev:Visst, släpp haschet fritt. Men låt förfan inte skattebetalarna betala psykvården för de med haschpsykoser sedan.
Rundningsmärke skrev:Jag har, eller snarare hade, flera alkoholister på nära håll i min släkt.
Trots att jag vet vad det kan göra med en familj dricker jag alkohol, om än måttligt,
men jag tycker ändå det finns en viss skillnad mellan alkohol/nikotin och andra droger.
Jag kan inte se något vettigt skäl till varför man skulle legalisera ytterligare droger,
hårklyverier om vilka droger som är mindre farliga än andra känns ointressant.
Nej till allt.
/A
Chris Ash skrev:...
Eftersom det finns en väldigt utbredd uppfattning om "knark som knark" så tycker jag hårklyverierna är intressanta. Det är ok att se ner på "helgpundarna" medan man själv dricker sprit? Varför?
Chrille skrev:Det där är ganska enkelt. Söndersöpen brukar man se ut i ifrån 40 o uppåt. Folk som ränner omkring och är snöiga dyker upp i ung ålder och det är mycket mer stötande.
Rundningsmärke skrev:Jag kan inte se något vettigt skäl till varför man skulle legalisera ytterligare droger [...]

Anledningen till att den "personliga friheten" är inskränkt är just att många inte kan hantera den.robbah99 skrev:Personlig frihet ? Skall vi förbjuda R-hojar ? Det borde duga med 250cc...![]()
Rundningsmärke skrev:Anledningen till att den "personliga friheten" är inskränkt är just att många inte kan hantera den.
Enligt samma resonemang borde förstås även alkohol vara förbjudet, men det är mer komplicerat.
/A
Ja, ungefär så. Ett rätt kasst argument men du förstår säkert vad jag menar.Chris Ash skrev:På vilket sätt är det mer komplicerat? Att det är förankrat i folkets medvetande att "Sprit är ok men knark är det inte"?
Chris Ash skrev:Och det är cannabisanvändare du pratar om? Jag tycker mig se en hel del alkoholiserade ungdomar, har det undgått dig? Har du verkligen klart för dig vad cannabis gör med folk och vad alkohol gör?
Precis!Rundningsmärke skrev:Anledningen till att den "personliga friheten" är inskränkt är just att många inte kan hantera den.
Exakt! De är inte de vassaste knivarna i lådan precisChrille skrev:Har aldrig träffat en människa över 25 som förespråkat cannabis och efteråt tänkt - "Ofan, det kunde man inte tro...." Det är en viss typ av personlighet och ibland en viss typ av personlighetsdrag som dominerar...
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Den 3-5 juli slår vi upp po... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |