Honda CBR900RR Fireblade-tråden.

Jag har tänkt byta bakfälg på min 98as blade till en som är 6" istället för 5,5" som den är original, finns det någon fälg som passar rakt av och liknar original(inget måste)?
Alternativet är att lämna in den på breddning, men det hade ju varit smidigt att bara byta fälg.
 
Hej undrar om nån har en bild på vilka slangar som går var ifrån soppakranen på en cbr 900-97a? För blir inte riktigt klok på de där:/ har givetvis en som går till förgasarna, sen är de en vakumslang från blocket som går in på den. men sen är de en lite stump (anslutning) på förgasarn som de kommer ut överflödig soppa ur eller liknande. skall denna va pluggad eller nått??
 
förgasare.jpg

om det är den lilla stumpen du menar?
så ska den vara till en liten box som sitter på luftfilter boxen.
 
är antagligen blind..men hittar inte "nytt ämne" så jag skriver här med risk att det hamnar fel.
Nåväl...tänkte höra om nån vet måttet som gaffelbenen ska sticka upp ovanför styrkronan vid montering på en fireblade -94?
 
Last edited:
En kort summering av en helt fantastisk sommar.
Iom att jag jobbar med att skruva har det häpnadsväckande hänt att det enda jag gjort med min gamle urblade i år e att tanka skiten å köra.
Mycket.:yoparty
 
Vart en liten fireblade igår :) 900rr kastar upp en bild lite senare :tummenupp
 
Last edited:
Jag har en Öhlinsdämpare på min där man kan justera höjden (längden) på hela dämparen. Den höjer hojen en hel del. Köpte den för åtskilliga år sedan, vet ej om den fortfarande finns i sortimentet.
 
Slänger in en blänkare: har en beg startmotor till cbr900 till salu (felköp ebay). 500:- , finns i 08.
 
Vad säger ni om 180/55 bakdäck på en cbr929rr?
Ska väl vara 190/55 standard va?

Ingen?
Vad kör ni på era?
Har en -00a blade som jag hade tänkt sälja men bakdäcket är ganska så slut, har ett Pilot Road 3 180/55 liggandes som är riktigt bra och fram på hojen så sitter det ett Pilot Road 3, funkar 180/55 bra bak eller det är inte att rekommendera alls?
 
Det är möjligtvis ingen som har en hel bakdel liggandes till en cbr 93-96
Sadlar,ram,kåpor å baklampa.
 
Nyheter
ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

Back
Top