andersbrink
hasenfrasen
E-2 topp och ingen epoxy? 30/26 eller 31/27? Jag har en S-2 liggandes, aka DOT-topp, om du letar 5 hästar till.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Yes sir, Bandit 2003 topp =)E-2 topp och ingen epoxy? 30/26 eller 31/27? Jag har en S-2 liggandes, aka DOT-topp, om du letar 5 hästar till.

Hena blocket och putsa kolvarna, slabba ihop igen och ställ ner laddet 0,5 bar. Tror du har hittat smärtgränsen för de ingående komponenterna.![]()

Det var som värst på kolvarna som hade fått mest bränsle. Har i en flaska Redline i mettis fatet =)var det dom med mest skador ,som gick 100grader varmare , så är det nog bränslebrist tror jag,
angående methanolen så pytsa i lite redline si1 alkohol ,
brukar ha det till e85 snurran ,e85 också är tort o inte så smörjande , borde funka på träsprit med ,
"bara en tanke"
Glöm bara inte att grada av för de två främre oljerörens o-ringar i toppen. JÄLA frustrerande att hitta avnypta gummiflagor från o-ringarna efter montering av topplocket. Kladdigt blir det också!Lite mer gjort i helgen =)

Härre j-ar va bra med mos!!
Ang att Metanolen tvättar bort oljefillmen så undrar jag vilken olja du kör? Jag utgår från att du kör en olja som är lämpad för sprit.

Det var en teori som jag hade, men det kan likaväl varit för tight kolvspel som gjorde skada på kolven. Kör lagom fet lambda 0,65
Använder världens bästa olja ifrån Biltema hehe
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |