Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Släng ihop en massa race mellan hojar och bilar, sen upp på tuben och ni kommer att ha följareYoutuben och instagrammen kommer gå varma under året med fräna hojar, inte bara min såklartVi har en R1M som levererades idag och en till i gänget ska införskaffa sig nya bladen
![]()
Nästa år är väl tanken. Nu i år får man vara lite outlawFina powerwheeles på slutet där. Blir det sfro nästa?
Powerwheele i 200+=varje hojåkares dröm
Den går att svänga med ocksåFyfan va fränt!
En annan tycker ju en standard literhoj av nyare modell går som ett as, din lär vara helt hysterisk![]()
Tackar!Gick precis igenom hela tråden; fränt!!
Kör man bara på rätt sätt så går allt fortDet är nått med turbos... gillar't!! :
Har själv en bil med biturbo, alltså två turbos. Det är också lite extra, och eftersom den är trimmad så hinkar man nu runt en 2L diesel med 290 hästar och rätt gott om vrid.![]()
Vart bänkade du den och vem gjorde det?
Om man får fråga...
Var på plenumet tar man ut det? Spelar det någon roll? Vad för nippel ska man köpa, lättast är väl att borra och gänga i en? avmonterat såklart.Jag tycker det bästa är att koppla manometern till plenum istället för spjällhuset. Kopplar man till uttagen på spjällhuset så visar den även vakuum (vad nu det ska vara bra för) och fladdrar, om man inte sätter dit några strypningar eller kopplar alla spjällhus till manometern.
Kopplat på plenum så är nålen stabil utan patentlösningar och man ser enbart laddtryck.
Sen visar manometern fel vid temperaturomslag, man ska öppna på lilla ventilen högst upp på mätaren så nollar man vid den tempen man kör.
However.. om tryckmätaren visar 1,1 eller 1,2 spelar väl mest roll i bänken, i verkligheten hinner jag bara se i ögonvrån att tryckmätaren far iväg och sen vinkar muntert vid växling![]()
Var på plenumet tar man ut det? Spelar det någon roll? Vad för nippel ska man köpa, lättast är väl att borra och gänga i en? avmonterat såklart.
När jag köpte min vätskefyllda (hydroscand) frågade jag om den versionen som endast visar tryck tålde vakuum, fick svaret: -Nej. Hade själv inte en tanke på att sätta den på plenumet. Detta måste jag prova bara för att![]()
Apropå detta, Lånar zx9xpress lite grann...Det spelar inte så stor roll var du sätter den.
Sen visar manometern fel vid temperaturomslag, man ska öppna på lilla ventilen högst upp på mätaren så nollar man vid den tempen man kör.
However.. om tryckmätaren visar 1,1 eller 1,2 spelar väl mest roll i bänken, i verkligheten hinner jag bara se i ögonvrån att tryckmätaren far iväg och sen vinkar muntert vid växling
Vad kostade bygget?
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |