
Helgen var skitbra och jag kommer bara på några förbättringsmöjligheter. Som vanligt så va Humlan och skalman kungar i Spekertornet. Bra att ni sänder i depån på radion så man vet vad som händer hela tiden.

Tråkigt att uppdelningen blev som den blev med rookieklasserna på torsdag/fredag. Efter som att dom utgör den stora skaran förare samt bekanta, så blev läcktarna tomma när dom åkte hem.
Dessutom har SST600/SST1000 mycket gemensamt med R600/R1000 och vi lånar ofta reservdelar av varandra och hjälper varandra med tekniska frågor. Dessutom är vi ofta kompisar som kommit olika långt i vår utveckling med Roadracing.

Jag är klart för att vi ska ha en juniorsattsning så att vi får ut duktiga svenska grabbar och tjejer på tävlingar i värden.
Men om vi kollar på dom tomma startfälten i 2t racen, så är det svårt att motivera deras kvarbefinnande med att vi ska sattsa på juniorer.
Om vi bortser från från 125J, så får jag en känsla av ett klasserna består av 3-4 juniorer. Resten är ju 25-55 åriga killar och gubbar med förkärlek till att meka med 2takt. Och deras deltagande till racen är väll lite begränsat, därav det låga deltagarantalet.

Den nya startpresseduren är ju hur lätt som helst att både förstå och föklara.
Men när man står där på gridden och är laddad som fan, ja då blev det dubbelvolt i skallen. Vore bra om man körde när gröna lamporna släcks på warmup, och när röda lamporna släcks på race.

Att alla startar warmup samtidigt är livsfarligt. Vissa startar och andra står still och väntar. Men det verkar ju komma från FIM att man ska göra så. Så det kanske inte går att göra något åt.

Bristen på mat. Pizza är inte mat, det är vitt mjöl med ost och tomat på. Och har inget med idrott/sport att göra. Husmanskost i serveringen ska det vara.
Vad är egentligen problemet med 15 deltagare? Var är de 30-40 nya som ska ersätta dessa? Det finns redan två 600-klasser och tre 1000 plus att båda går att köra i två ERF-klasser, borde det inte räcka rätt gott?
Publiken kanske vill se en viss variation också? Att alla hojar ser likadana ut och låter likadant kanske inte uppskattas av alla, vem vet? Jag vet i alla fall att vi ofta har publik t o m i boxen när vi mekar så något intresse finns det i alla fall. Vad de typ 50 pers som satt på huvudläktaren tycker vet jag inte men jag gissar att de är närmast sörjande så jag tror inte det behöver vara en tung faktor.
Du ser inte ironin i att du själv vill lägga ner 125/250 men tycker det är toppen med 17 hojar i MotoGP? Vi som kritiserar det gör nog det med samma "humor" som dina tvåtaktsinlägg.
Läser dina inlägg om och om igen.
Och jag förstår inte om du bara vill retas med Sandstream eller om du är allvarlig.
Det finns massar av killar och tjejer som gärna vill komma till en roadracingbana och tävla i R600 och R1000. Problemet är att dom blir utkvalade och inte får starta i racet. Efter som det inte finns bantid för att köra B-finaler.
Och då blir det tråkigt och lite stickande i ögonen när man kör flera 2-takts klasser med 14 startande. I stället hade man kunnat köra fulla startfält i B-final för R-600 och R1000 B-final.
Om du inte tror mig så kan du komma till Linköping när dom kör R600 och R1000. Där vet folk att dom får köra A eller B-final och det lockar en himla massa rookisar.