Försäkringar/fortkörning

Millejan

My ambitios weight more than my talent..
Gick med
3 Oct 2009
Ort
Linköping
Hoj
Mille factory 04, R6-04 banhoj, Zx9r-00 såld
Blev av med kortet i somras i 2 månader för fortkörning...:gnissla . Brukar premien höjas då? Isåfall hur mycket? Nån som har varit busig som har erfarenhet?
 
2 månader gör inte något på den befintliga försäkringen, men om du ska teckna en ny försäkring så har försäkringsbolagen olika rutiner.
Oftast vid en nyteckning så kommer det ett högre belopp på tal men om man förklarar för bolaget att det inte är ett nytaget kk man har och att spärrtiden har varit kortare än tre månader så kommer dom att räkna om och du kommer att kunna få det beloppet som gäller för den verkliga kktiden.

Så var det iallafall för mej när jag fick ett två månaders vilotid från körning förra sommaren.

Bästa sättet att få svar på denna fråga är att ringa sitt bolag och fråga, men bara om du ska göra någon ändring på din försäkring, det kommer inte att bli någon skillnad på den du har nu.. :tummenupp

Teckna inte några nya försäkringar via nätet, för då kommer du att få ett för högt belopp, du måste ringa..
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top