Vi har fel bägge två!
Jag kollade inte så noga på x-axeln och tänkte att det var tid på den, inte radianer. Så just det, man får tidsderivera två ggr för att få accelerationen.
Ditt fel var att man inte alls kan se på lyftkurvan hur stora accelerationer som uppstår

Lägger man tid på x-axeln så får kurvorna ett annat utseende. Det beror på att vinkelhastigheten inte är konstant över cykeln. Endast en av 4 takter ökar hastigheten på vevaxeln (och alla dit kopplade subsystem som t ex kammen). Efter förbränningen så går det bara saktare och saktare tills nästa förbränningstakt. Har man 5000 rpm på sin varvräknare så är ju det bara ett medeltal som man plockar från tändspolens pulser. Den momentana vinkelhastigheten är något helt annat
Det kommer inte heller att vara självklart när man tittar på hastighetsderivatan om det är en max eller minpunkt så det blir att också ta bizzen på hastigheten för att se om dess nollpunkter är plus eller minus, eller hur?
Ja, våran käre gamle kompis Hertz. Vi måste nog prata om det där med skjuvning ... Det enklaste exemplet är en kula tryckt i ett plan. Man får då en deformationszon som har en radie r. I den cirkel som bildas (diameter 2r) har vi ett maxtryck, p, som verkar i centrum på kontaktcirkeln. Detta maxtryck använder man regelmässigt som "unit of stress". (jfr t ex S. P. Timoshenko's böcker). Max skjuvning uppstår 0.5r under ytan! Storleken på tau blir ca 0.31p. Denna skjuvning uppstår via distribution av trycket ner i materialet och beskrivs t ex av Tresca's teorier. Det är också denna skjuvning som är orsaken till pitting i lager och andra detaljer med högt yttryck.
Den skjuvning som uppstår i ytan pga att två härdade, smorda stålytor gnids mot varandra är helt försumbar.
Om vi var "väl teoretiska" innan så blir det väl etter värre nu :biggrin
Men, kära vänner, hade inte teorin funnits, om man hade varit tvungen att luta sig mot empiriska undersökningar hela tiden, då hade nog en sporthoj haft 18.3 hk idag.
Det är tack vare kombinationen teori och försök som vevaxlar och vevstakar för det mesta håller, kuggar inte flyger av kugghjul när man gör en wheelie, kolvar inte smälter och litereffekterna snuddar 200 hk på inregistrerade hojar.
Så e de ...