Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Ska köpa hoj (enduro) för första gången på snart 10 år och hade glömt vilken misär blocket är vid den här årstiden. Hur länge brukar ni vänta innan priserna lugnar ner sig lite iallafall?
I och med att det nu inte längre är gratis att låna pengar, så kanske priserna lugnar sig lite fortare.
Det är trots allt första våren på länge som det inte är gratis att låna pengar.
Men, vi får väl se, jag väntar tålmodigt.
 
För oss som inte har koll på hur det ser ut i övriga Europa, är det bra eller dåligt för oss? Jag hade föreställt mig att det skulle vara billigare söderut men då blir det ju konstigt att exportera om man kan få mer pengar här.
 
För oss som inte har koll på hur det ser ut i övriga Europa, är det bra eller dåligt för oss? Jag hade föreställt mig att det skulle vara billigare söderut men då blir det ju konstigt att exportera om man kan få mer pengar här.

Hojarna går österut. Tack vare kronans kollaps så handlar polackerna billigare i Sverige nu än i EURO-zonen.

Märklig utveckling. Zlotyn hårdare valuta än kronan - om än inte i absolut växelkurs riktigt ännu. Perspektivet svindlar.

Sigismund fick sin revansch till sist.
 

Bifogat

  • Screenshot_20240318-212005.png
    Screenshot_20240318-212005.png
    1.1 MB · Visningar: 67
  • Screenshot_20240318-212442.png
    Screenshot_20240318-212442.png
    1.7 MB · Visningar: 71
  • Screenshot_20240318-212335.png
    Screenshot_20240318-212335.png
    210.7 KB · Visningar: 65
  • Screenshot_20240318-212323.png
    Screenshot_20240318-212323.png
    204.1 KB · Visningar: 49
Meningen "har kört den max 5 minuter efter bygget" förstör hela annonsen. Går den inte bra, eller?

Den är byggd helt på spekulation i hopp om att tjäna pengar på affären.
Säljaren är mån om att den skall framstå som "ny" genom att ingen annan synts på stan med just denna hoj.

Ja, eller också sket han i byxan när han provkörde och insåg hur sällsynt illa Mitas E-09 fungerar på en sådan hoj, och vågar inte köra en meter till. Det överlåter han hellre till nybörjaren som skall ta över hojen.

Om han lyckas sälja detta liket till ungefär den summan som står i annonsen lär nästa bygge påbörjas omgående, men presenteras på nätet som "Mazdak Motor Werks #2" med de rätta skäggen i bakgrunden.
 
Den är ju ändå bra snyggare än en vanlig XJ600
Definitivt, och den verkar dessutom vara färdigställd till skillnad mot flertalet andra hemmabyggen (mitt eget inkluderat*).
Frågan är väl bara om säljaren på allvar tror att någon vill betala 43k för en 24 år gammal surhundra som gått 3500 mil.


*Jag har haft funderingar på att sälja mitt fulbygge, men då måste jag först vända på framdäcket för att slippa bli hånad här i tråden och då blev det plötsligt lite för jobbigt. :fakta
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top