Cykelstyre
Gudomlig sporthojare
Finns folk som sitter på livstid. Tomas Quick, Mattias Flink t.ex. Men iom dom är i liv än kanske det är för tidigt och säga att de kommer avtjäna livstid.. 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Dynamitbälte! Finns inte en chans i helvete att personen överlever. Man ser ju lixom inte många självmordsbombare som faktiskt överlever.![]()
Livstids fängelse i Sverige är på tok för lågt. Korrekt uppfattat. Det borde heta maxstraff eller något som bättre stämmer överens med verkligheten iaf.
Sant. Ska vi ha ett snöre kopplat till personen på något vis då som drar ut sprinten? När den rör sig alltså. Då har vi ju löst problemet med vem som tar personen av daga också"Nää, han tog självmord"
Där är jag dock lite osäker. Det känns inte rätt att först i några år behandla en psykisk sjuk person för att sen sätta personen i fängelse i 15år. Det lär knappast göra personen bättre (och därav inte återfaller vilket imo är meningen). Men tycker samtidigt inte att man skall släppa upp personen bara efter ett par år heller.. Svår fråga!
Sen kan man ju undra hur frisk en person verkligen är om den mördar, våldtar etc..
Jag tror inte riktigt du har klart för dig vad ett s.k livstidsstraff (straff på obegränsad tid) innebär i Sverige? Jag menar verkligen att om du döms för mord i Sverige har du en potentiell chans att få sitta i fängelse, livet ut.
@Cykelstyre
Jag tror inte att Tony Olsson eller lasermannen, vad han nu heter, kommer att bli fria igen och kanske inte T. Zethraeus heller.
Googlade lite..Det finns ett ställe med en viss Madame Kerstin här i Stockholm...
Måhända en smula bedagad nuförtiden, men det gäller ju alla oss överlevare så här i slutet på säsongen.![]()
@Cykelstyre
Jag tror inte att Tony Olsson eller lasermannen, vad han nu heter, kommer att bli fria igen och kanske inte T. Zethraeus heller.
Aa, perfekt ju.
Btw, tycker du det är mord i Saw-filmerna?De flesta kan ju slippa dö om de bara hade hade haft mer vilja
![]()
Sen hör du väl hur fel det låter med att bli dömd till livstid och sen ha en potientiell chans att få sitta livet ut. Livstid ska ju vara just livstid och inget annat.
Googlade lite..
" Micke, 35, ylar ut sin smärta där han hänger fastspänd med både händer och fötter på det svarta korset. Axlarna är prickiga av droppat stearin och bröstet är täckt av klädnypor. Madame Kerstin snärtar till med läderpiskan, en så kallad niosvansad katt, så nyporna dansar över golvet."
....
Erkänn, nu ryckte det till i maso-baguetten!![]()
![]()
Livstidsstraff omvandlas till ett tidsbestämt straff, en slags nåd antar jag.
edit:
Nu blir det sova. God natt på er och tack för en fin diskussion![]()
Hahaha.. Well, man är väl inte omöjlig..Erkänn, nu ryckte det till i maso-baguetten!![]()
![]()
Jag är rätt impad över din förmåga att i nästan alla trådar (iaf som jag läst) få in nån form av sexuella saker och händelser..![]()
Det var ju Wannagofast som ville bli våldtagen?
Det är jag som har att tampas med ständiga kväk från det osedliga sexträsket. Ibland ger jag efter och hjälper människor tillrätta, så de kan finna andra med samma önskan.
Men att i ett civiliserat land på fullaste allvar diskutera om man ska ha dödstraff eller inte är tamigfan rekord.
Kanske är det jag som börjar bli gammal.
/J
Läs mitt tidigare inlägg så förstår du. Om du, till skillnad från 4000 år av kloka filosofer tror att du kan motivera mord så är du välkommen att försöka![]()
Dumma, irrelevanta antydningar till religiös tillhörighet undanbedes.
Det var mest tänkt som ett litet skämt bara
Ser inte hur det skulle vara ett "rekord" på nåt sätt? Alla har rätt till en åsikt och är man inte av samma så får man ju försöka argumentera för sin sak och få den/de personerna att ändra sig (om man nu är så tvärsäker på att man själv har helt rätt).
Nu sängen, god natt på er igen![]()
Om man skall dra det till ytterliggheter så nej, det anser jag inte. Men till 99,9% så är det ju självfallet han. Men film kan manipuleras, vittnesskildring är inte en 100%bevisning, speciellt inte chokade människor som nyss bevittnat en sån sak och kan få för sig både det ena och det andra, sperman kan injeceras etc. Du tog en ytterligghet och jag svarar med ytterligheter helt enkelt.
Jag skulle inte vilja sätta hans liv på det utifall man faktiskt har fel och han är oskyldig.
![]() |
Vinnarhjälmen utlämnad
Robin Axelsson lämnar över ... |
![]() |
Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten
Yamaha Motor Europa NV fil ... |
![]() |
Distinguished Gentleman’s Ride -25
Under söndagen den 18 maj d... |
![]() |
Dags att boka in Gotland Ring!
Upplev magiska Gotland Ring... |
![]() |
Öppet hus på Rapido MCK Stockholm
Lördag den 17 maj bjuds det... |
![]() |
Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025
Yamahas TRACER 7 och TRACER... |
![]() |
Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT
Yamaha har presenterat 2025... |
![]() |
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna
Just nu har portarna öppnat... |
![]() |
MV Agusta inför fem års garanti
MV Agusta tar ett nytt steg... |
![]() |
MV Agusta förlänger garantin till fem år
Italienska motorcykeltillve... |