Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det skulle vara intressant att veta hur jänkarna resonerat då man kastat ut Graves till förmån för Yoshimura. Graves är ju allmänt hyllade over there, driver deras så kallade "fabriksteam" och har levererat mängder med avgassystem till 2009-2014 eftersom det var original tillbehör. Nu byter man ut dem mot Yoshimura som knappt har någon anknytning alls till Yamaha.
I vilket fall som, Graves såväl som Yoshimura har ganska tveksam byggkvalitet jämfört med Akrapovic (även om vissa jänkare tycker tvärt om...) och jag är glad att Yamaha Europa fortsätter samarbetet med slovenerna.
Är det skillnad på yoshimura USA/Japan, vad är det som är dålig kvalite med de ljuddämparna/systemen?
Min egen erfarenhet är att Yoshimura Japan har mycket hög kvalitet och att Yoshimura USA (borde egentligen kallas Yoshimura Mexico för det är där de görs) är billigt skräp. Grejer från Yoshimura Japan finns i princip bara till Suzuki och nästan bara i form av helsystem, men de ger mycket bra effekt och har byggkvalitet fullt i klass med slovenerna. De amerika / mexicobyggda är inte ens i närheten i byggkvalitet.
Observera att min åsikt är personligt tyckande utifrån personliga erfarenheter, inget annat. Jag hade prylar från Yoshimura USA på min första 1996 GSX-R 750. Ett "high mount" race helsystem. Värre skräp får man leta efter. Nitar på ljuddämparen vibrerade sönder på nolltid, ljuddämparullen brann upp efter någon vecka och grenrören sprack på alla möjliga såväl som omöjliga ställen. Har också haft riktiga Yoshimura Japan prylar på en 2003 och 2005 GSX-R 1000, helt utan anmärkning och med imponerande effekt i bromsbänken.
Samt denna ombord video:
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |