Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det gör dem inte. Nu får du ta och läsa på om drev och kedjor.Det beror lite på konstruktionen, men de fungerar som tryckutjämnare med.
Jag försökte trolla men han nappade inteRubber Cushioned Front Sprockets
JT rubber cushioned sprockets offer the same quality, design, and OEM proven technology as used by major Japanese motorcycle manufacturers since the early 90s to dampen chain impact
Finns det någon nackdel med att ta bort gummidämpningen från framdrev?
Är det bara en ljudisolerande funktion eller gör den något annat som man inte vill vara utan?
View attachment 525135
Sparar viktFinns det någon fördel med att ta bort det?
Precis. Jag har inte heller märkt den minsta skillnad.Själv har jag kört med både och. Kan inte påstå att det blev någon skillnad, varken tystare eller bullrigare.
När jag bytte första gången på min hoj så köpte jag utan gummi. Jag tyckte att det tjöt något oerhört från framdrevet efter bytet så jag köpte ett gummiklätt originaldrev efter några mil. Då blev det tystare igen.![]()
2021 är väl modern antar jag.Jag har haft gamla hojar med skumma plåtar på bakdrevet, med gummi i. Alltså på utsidan. Har en nu där bakdrevet inte ens är skruvat i navet, utan instucket i gummiskoningar typ. Har moderna hojar fortfarande gummiryckutjämnare i baknavet?
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |