iceice
Gudomlig sporthojare
Lägre friktionsförluster.Vad är fördelarna med att ha ett lägre oljetryck?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Lägre friktionsförluster.Vad är fördelarna med att ha ett lägre oljetryck?
Lägre effekt för att driva oljepumpen. OljePump, axlar och lager kan vara "svagare" utan haveri.Vad är fördelarna med att ha ett lägre oljetryck?
Det går åt lägre effekt för att driva oljepumpen.
Oljetrycket anges ofta bar, 1 bar är 100000 N/m2
Oljeflödet anges tex i m3/s
Produkten av Oljetryck och Oljeflöde blir N/m2 * m3/s =Nm/s =W
När man höjer oljetrycket ökar alltså den effekt som förloras till oljepumpen. Låt oss säga att flödet i motorn är 1 L/s = 0,001 m3/s
och oljetrycket är 1,6 bar = 160000 N/m2
Effekten blir 0,001*160000=160W i teorin. Med 50 % verkningsgrad i pumpen fodras det 160/0,5 = 320W för att driva oljepumpen.
Ökas oljetrycket till 2,3 bar behövs med samma resonemang 460W
Sedan kommer nästa utmaning, högre oljetryck ökar belastning på axlar och kugghjul i pumpen. Ökad risk för kugghjulet i pumpen släpper från axeln och för att kugghjulet eller axeln brister.
Hur kan man släppa en motor som havererar efter en tid med 1,6 bars oljetryck.
Jag kan bara gissa att man haft bättre kontroll på tillverkning av vevaxel och vevlager i prototypverkstaden än under produktionen.
Resultat Ett antal motorer X % av produktionen glappar mer i vevlagrerna efter några 100 mil så med 1,6 bar oljetryck försvinner alla oljan ut genom vevlagren
och kamaxlarna förlorar smörjningen.
rejsa.nu :: Oljeflöde i motorn, hur stort är det egentligen?
Rejsa.nu - allt om trackdays och hobbyracingrejsa.nu
Finns väl skäl till att Suzuki rekommenderar att alltid låta motorn bli varm på tomgång innan man kör iväg och att även vid kort stopp som för tankning starta och låta motorn gå på tomgång nån minut innan man kör iväg.
Jag funderade lite över om oljeviskositeten kan ha med saken att göra. Lite för trög olja vid kall motor så kanske oljan blir för trög och inte sprutar ut på kammen förrän motorn får upp lite värme.
Och även tvärtom så med med för låg viskositet kanske för mycket olja läcker ut på fel ställen när motorn blir varm.
Marginalerna har helt enkelt minskat i bägge änderna ifall någon olja inte håller viskositet inom marginalerna.
Hos de flesta tillverkare sker provning forcerat för att korta ner tiden för produktutveckling (läs - för att kunna släppa nya modeller med tätare mellanrum).Hur kan man släppa en motor som havererar efter en tid med 1,6 bars oljetryck.
Jag kan bara gissa att man haft bättre kontroll på tillverkning av vevaxel och vevlager i prototypverkstaden än under produktionen.
Ja, det kan man undra......Och - varför gör inte alla som Honda uppenbarligen gör…?
Ja, det kan man undra......
Men så blir de efter i MotoGP eftersom de inte vill köra något oprövat - dåligt i MotoGP men bra för kunden
Inga frågor eftersom det är korrekt - men just nu verkar det inte hjälpa, vilket är trist eftersom jag saknar alla de japanska märkena i kampen. Det är kul att Ducati börjat vinna efter så många år men det börjar bli för mycket av dem på banan (eller eg. för få japanska hojar)![]()
List of 500cc/MotoGP race winners (constructors) - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
Honda har vunnit 313 segrar och är därmed bäst genom tiderna.
KTM har vunnit 7.
Frågor på det?![]()
Ja DET är lätt att hålla med om!Inga frågor eftersom det är korrekt - men just nu verkar det inte hjälpa, vilket är trist eftersom jag saknar alla de japanska märkena i kampen. Det är kul att Ducati börjat vinna efter så många år men det börjar bli för mycket av dem på banan (eller eg. för få japanska hojar)
Och - varför gör inte alla som Honda uppenbarligen gör…?
Om litereffekten är hög i fem minuter och sedan rasar motorn... vad hjälper det?Och bygger en tung hoj med låg litereffekt?
www.motorcyclespecs.co.za
www.motorcyclespecs.co.za
www.motorcyclespecs.co.za
www.motorcyclespecs.co.za
Om litereffekten är hög i fem minuter och sedan rasar motorn... vad hjälper det?
Uppenbarligen har ju Honda ganska bra track record både i MotoGP och ute i verkligheten. Och om de klarar av att bygga bra motorer så BORDE ju även andra lyckas göra det, inte minst genom att titta på hur Honda (och andra japaner) gör när de provar ut sin teknik.
Nä precis, tankefel som borde ha sorterats ut innan den gick i produktion. Det är många sådana hos vissa tillverkare, mer sällan de japanska. Och som synes handlar det inte om litereffekt utan man frestas ju att tro att det handlar om besparingar, dvs försöka göra saker billigare.Det verkar ju inte vara det höga effektuttaget som dödar de här motorerna utan nåt tankefel vid konstruktionen av smörjsystemet.
Så på vilken förnämlig plats ligger bästa Hondan i motogp då?
Nä precis, tankefel som borde ha sorterats ut innan den gick i produktion. Det är många sådana hos vissa tillverkare, mer sällan de japanska. Och som synes handlar det inte om litereffekt utan man frestas ju att tro att det handlar om besparingar, dvs försöka göra saker billigare.
Som när BMW monterade Hayes bromsok 2019 och försökte lura i kunderna att det var en förbättring... ett barn kunde se att bromsoken var tyngre, billigare utförda och hade fler inbyggda felkällor OCH medförde dyrare service. De fick byta massor av dem på garanti och eftermonterade sedan Brembo till många kunder. Och 2022 gick man tillbaka till Brembo som ju fungerat utmärkt i måååånga år.
Det är extremt sällan som japanerna hamnar i dessa omständigheter.
Åter till ämnet: KTM hamnar ofta i dessa omständigheter och vad det beror på måste man nog härleda till filosofin inom koncernen. Det är inte hög litereffekt i vart fall, och det är inte enbart motorerna som får fel...
Nja, jag ser inte alls att de har det. Vilka kategorier tänkte du på?Jag tror ingen säger emot dig angående att KTM ständigt står där med olika problem och dessutom glömde du nämna att KTM vanligen inte heller behandlar sina kunder väl när de får problem vilket den här tråden vittnar tydligt om.
Men du kan inte snacka bort att KTM har den bästa prestandan inom de flesta kategorier.
Inget av detta tror jag kommer som någon nyhet för någon här på sporthoj.
Nä det är underkänt. Och första VF750F var ju en katastrof. Men sett i det stora hela så...Honda har väl haft några modeller av fireblade som dricker nästan lika mycket olja som bensin, och tyckte att det var heeelt okej? Tveksamt om det är en bra förebild.
Nja, jag ser inte alls att de har det. Vilka kategorier tänkte du på?
De har också en dålig vana att uppge torrvikt där andra uppger tjänstevikt och uppge effektsiffror som sedan inte håller vid bänkning. Det är väl iofs inte heller nyheter för någon på sporthoj...
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |