Wiseguy
Medlem nr.8 sen starten
- Gick med
- 6 Mar 2003
- Hoj
- Honda CBR900RR Fireblade, CBR1100XX Blackbird
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
De har ju en ny warthog under utveckling, så att kunna få lite välvilja genom att ge bort de gamla kan nog vara trevligt. De är ju närmast uråldriga nu, och de har försökt göra sig av med dem flera gånger, men planen är så populära bland fotfolk och allmänheten att de får backa hela tiden. De kanske lyckas ge bort dem den här gången?På tal om gamechangers...
View attachment 474210
Deborah Haynes är säkerhets/försvars-politisk redaktör på Sky News
De har ju en ny warthog under utveckling, så att kunna få lite välvilja genom att ge bort de gamla kan nog vara trevligt. De är ju närmast uråldriga nu, och de har försökt göra sig av med dem flera gånger, men planen är så populära bland fotfolk och allmänheten att de får backa hela tiden. De kanske lyckas ge bort dem den här gången?
De börjar nog spela ut sin roll iom att det finns luftvärn och att obemannade drönare utan risk för egen personal kan göra bra insatser. Dessutom krävs piloter som skall utbildas osv osv.De har ju en ny warthog under utveckling, så att kunna få lite välvilja genom att ge bort de gamla kan nog vara trevligt. De är ju närmast uråldriga nu, och de har försökt göra sig av med dem flera gånger, men planen är så populära bland fotfolk och allmänheten att de får backa hela tiden. De kanske lyckas ge bort dem den här gången?
De börjar nog spela ut sin roll iom att det finns luftvärn och att obemannade drönare utan risk för egen personal kan göra bra insatser. Dessutom krävs piloter som skall utbildas osv osv.
Artilleri med målsökande ammunition i kombination med beväpnade drönare är betydligt smartare så länge vi inte pratar eget luftherravälde, frånvaro av luftvärn och fientligt pansar i öppen terräng.
Jo, utseendet är väl mycket pga propagandavärdet, annars ska den ha modern elektronik, tjockare pansar och mer allt i princip. Eller ivf sist jag läste något om den. Bara att hålla tummarna för att idioterna längre upp inte får för sig att genomföra en kommittedesign, som totalt saboterar precis allt med den. Amerikanerna har ju varit förtjusta i sånt skit senaste tiden.Soldaterna på marken älskar den fule fan, för det är den som kommer och räddar deras stjärt när dom har klampat i klaveret.
Jag har sett förslag på den nya, det slutade med att den såg i princip likadan ut, ett tecken på att dom lyckades bra första gången.
Dom vill absolut ha kvar GAU-8 automatkanonen, för den gör jobbet... Brrrrrrrrrt Brrrrrrrrrt
Den totala avsaknaden av någon sorts fräsig elektronik gör nog att den spelat ut sin roll för rätt längesedan, tillsammans med ammunition som smiskar bepansringen på dem ganska hårt. De duger nog mest mot arga fårfarmare med risiga AKbrakare nuförtiden.De börjar nog spela ut sin roll iom att det finns luftvärn och att obemannade drönare utan risk för egen personal kan göra bra insatser. Dessutom krävs piloter som skall utbildas osv osv.
Artilleri med målsökande ammunition i kombination med beväpnade drönare är betydligt smartare så länge vi inte pratar eget luftherravälde, frånvaro av luftvärn och fientligt pansar i öppen terräng.
Den totala avsaknaden av någon sorts fräsig elektronik gör nog att den spelat ut sin roll för rätt längesedan, tillsammans med ammunition som smiskar bepansringen på dem ganska hårt. De duger nog mest mot arga fårfarmare med risiga AKbrakare nuförtiden.
Eller fulla ryssar med kassa AKbrakare för den delen.
Jo, amerikanerna har sedan WWII varit väldigt försiktiga med att öppet konfrontera en ens i närheten av jämbördig motståndare. De är lite småfega när de inte har Europeer som kan ta stryk till att börja med.Jo, men det är ju USA's främsta motståndare i krig också.
Dom har ju förvisso krigat mot risfarmare också men då fick dom ju smisk och åkte hem.
Ryssar har dom ju bara proxykrigat mot, men än så länge har dom ju inte imponerat i det här kriget, så det kan nog funka mot dom med.
Såg att det rapporteras att den nya Tjetjenska bataljonen som skulle sändas till Ukraina inte kommer att åka dit.
Kadyrov meddelade ju den 26 juni att de skulle skapa en West-Akhmat bataljon som skulle hjälpa Ryssland i Ukraina. Folket rekryterades men igår så dök det upp nyheter att bataljonen stannar i Tjetjenien tills vidare.
Bataljonen skulle fortsätta utbildas och sen skydda Tjetjenien.
Undrar vad Putte tycker om det....?
Det tog en hel dag från spannmålsavtalet tills ryssarna bombade Odessa.![]()
Jag förutsätter att Paasikivi menar att han inte begriper Rysslands taktik, inte att han tycker att det är obegripligt att de inte går att lita på.Aftonblaskan har väl den bästa rubriken till det hela:
View attachment 474264
Och nej, det är inte obegripligt. Det är Ryssland och man kan inte lita på dem. Det är inte svårare än så.
Jag förutsätter att Paasikivi menar att han inte begriper Rysslands taktik, inte att han tycker att det är obegripligt att de inte går att lita på.
Sedan har de väl endast lovat att inte beskjuta transporter av säd och liknande inte att skona hela infrastrukturen kring hamnarna?
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |