sportbike
Guest
Mitt i solskenet på Södermalm satt det en lite tjej på 4-5 år och visslade obekymrat "Här kommer Pippi Långstrump" utan ett enda tonfel.
Fick mig att le...
Fick mig att le...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.



Var på intervju igår angående sommarvikariat då inte CSN hjälper en under sommaren.. Fick jobberjudande idag! yaaay!![]()
Tittade på kontot efter lönen idag, lön 48500, synd att det var fel bara. Men man blir glad en liten stund i alla fall.![]()
Vad jag vet kan en överföring inte tas tillbaka utan kontoinnehavarens medgivande, dvs har pengarna väl förts över så är de dina om du inte ger tillbaka dem frivilligt... Testa att blåneka: "Näe, det har inte kommit några pengar till mig...?
" Vad jag vet kan en överföring inte tas tillbaka utan kontoinnehavarens medgivande, dvs har pengarna väl förts över så är de dina om du inte ger tillbaka dem frivilligt...
Kan lätt bli en 'intressant' månad 
Arbetsgivare fixar det där lätt, med en 'justering' på nästa lön.Kan lätt bli en 'intressant' månad
![]()
HYar man jobbat ett visst antal timmar en månad ska man ju ha pröjs för dem, allt annat borde man väl kunna anmäla eller något?
Som sagt, inte kontoinnehavarens fel att någon ger honom pengar...Fast så kan de väl inte göra?![]()
Jo.När de upptäcker att du fått fel, så justeras det på nästa lön. Ungefär motsatt till retroaktivt. Mer spännande blir det när du fått för lite, och lönekontoret påstår 'vi kan inte göra någon utbetalningen förrän den xx'. Lagom kul då om utbetalningar bara görs 2 ggr/mån.
Proaktiv?Jo.När de upptäcker att du fått fel, så justeras det på nästa lön. Ungefär motsatt till retroaktivt.
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |