Z1000sx det nya svarta!

Dyzon

2jump.se
Gick med
17 Jul 2006
Ort
Umeå
Hoj
ingen
Kanske lite sent att upptäcka den av mig först nu, men den ser ju ut att va en perfekt kombination av sport/touring. Snygg är den också. Någon som provkört?
 

Bifogat

  • 15709.jpg
    15709.jpg
    65.4 KB · Visningar: 322
Hej,
Håller med! Jag har endast beskådat hojen och den verkar riktigt trevlig.
Tanken är större på denna modell, för att "befrämja" touring förmodar jag...
Dock ser avg.piporna ut att komma ifrån Star Trek...
 
Såg en sån vid SRF, ser helt okej ut i verkligheten med. ;)
Är dessutom en sådan jag tänkt skaffa efter mitt nuvarande effektmonster, eftersom z1000sx verkar vara just det jag vill ha.
 
Såg en sån vid SRF, ser helt okej ut i verkligheten med. ;)
Är dessutom en sådan jag tänkt skaffa efter mitt nuvarande effektmonster, eftersom z1000sx verkar vara just det jag vill ha.

Har en sådan en riktigt lyckad kombination av sport / touring
Haft 2 st 1000rr Fireblade innan -08 som är en kanon hoj
men efter problem med ryggen fått tänka om ....
Lite effektsvagare ca 40hkr men mycket mer allroundhoj :tummenupp
 
Torrkörde en på mässan i vintras. satt riktigt bra och snygg är den också!
 
fick ett rätt bra erbjudande på en sån idag, men tackade nej, då jag är mer intresserad av den vanliga z1000. men den ser rätt vetig ut i verkligheten också, grymma färger.. men som sagt innan avgassystemet är ett måste att byta ut för det ser fruktansvärt ut, undra hur dom tänkte när dom byggde det.. och kåpglaset är inte det vackraste, men annars rätt go hoj faktiskt.
 
Någon här i Växjö som kör runt på en sådan. Den är riktigt snygg, bra touring för den delen också, då det finns packboxar osv till den:

maletas.jpg
 
Upptäckte den igår eller om det var idag. Helt klart n hoj som skulle passa mig då jag i ärlighetens namn touringåker/pendlar typ 97% av all min åkning.

Klart snyggaste hojen som klassas som touring. Rår vänta några år tills den kommer ut på beg.marknaden. :)
 
Jag har kört den och blev riktigt sugen .. man sitter som en kung på den. Man kan ändra vinkel på kåpglaset i ren touringanda med.

Trots det tunga utseendet så var den extremt wheelie vänlig.

Naket eller inte naket .. det är frågan
 
Provkörde den på motorcykelns dag och jag gillade den skarpt. Kändes som en sporthoj med touringsittställning. Jag tycker också att den har ett coolt utseende, även om touringstuket inte RIKTIGT är min kopp te.
 
Måste nog bli en provkörning för mig här framöver hör jag. Hoppas som sagt att den hamnar i något bra försäkringsfack bara.
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top