Får väl slå ett slag för B-King som är ett grymt bra alternativ, nu när det finns fina ex för bra priser ute då och då så är det bara att slå till och få en liknande men modernare hoj men med mycket bättre motor/växellåda
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Mmmm det kostar ju löjligt mycket mer i försäkring att bo i Stockholm ...
Får väl slå ett slag för B-King som är ett grymt bra alternativ, nu när det finns fina ex för bra priser ute då och då så är det bara att slå till och få en liknande men modernare hoj men med mycket bättre motor/växellåda
kan även tillägga att försäkringen är förmånlig, 28 år, haft kort i 1 år, bor utanför lund, betalar 3900:- hel/hel, 5000:- i självrisk.
Det var jävlarimej billigt! Samma ålder men bor inne i Lund. Haft kortet i 9 år - ligger på knappt 7000kr hel/hel och jag har ändå rabatt för jag jobbar i bolaget. Lite lägre självrisk dock. Vilket bolag har du?
Tja b-king är inte ett alternativ då den hamnar i en annan försäkringsklass, dessutom så är det ju retrostuket på gsx 1400 och xjr är det som lockar, hondas variant hade kunnat var ett alternativ om motorn hade varit snyggare
Instämmer. Hondans motor ser ut som nån industrimotor. Jävligt ful.
Japp! men frågan är om inte gsx 1400 är snäppet snyggare ändå?

Japp! men frågan är om inte gsx 1400 är snäppet snyggare ändå?
Är Yamaha fan men det som fick mig att köpa en gsx var: 6växlad, 25Nm mer vrid, Insprutning
Då börjar det likna nå XJR 1300 är en riktigt snygg hoj![]()
Kwakasaki har ju också en muskelretromaskin i sitt sortiment. ZRX 1100/1200.
Funderar starkt på att byta bort min KTM mot en ZRX 1200r. Har dock inte provkört, bara provsuttit en 1200s (halvkåpa = osnygg i mina ögon). Verkar dock inte finnas allt för många med den lilla kåpan till salu här hemma, men i Tyskland och England har jag hittat en hel del intressanta annonser.
I och med att jag inte kört den (har kört XJR1300, gillade den skarpt) så kan jag inte uttala mig om det alls, men det finns en del filmer på dintub där dom testar den.
Lycka till i jaktenFrån en till som älskar retromuskelhojar (jobbig benämning det där)
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |