WEST
Gudomlig sporthojare
Har inte personligen försökt söka bidrag via RF men det är skillnad på antal utövare av fotboll vs. roadracing och den sk. samhällsnyttan det anses göra!
Hur många aktiva RR-förare finns i Sverige idag? max 400-500st., eller är det fler? För ett antal år sedan var det dock inte fler än ca. 350st.. 350st. fotbollsspelare har man ju för satan i en stor fotbollsförening! Vilket nog delvis förklarar varför det gick relativt lätt att få ut 80 000kr!
Just my 5 cent´s!
// Niklas
Det ligger ju nått i det men då får RR-branschen visa upp vad som gör och hur många som är engagerade, hur många aktiva det finns på banorna kan man ju se på olika sätt,,,, bilar, MC/motard, bankörningar privat, smc, LMStrafikövningar finns ju säkert fler.
Men det är ju nån som måste håll i takpinnen och det skulle kanske Svemo kunna visa lite intresse tillsammans med ELDSJÄLEN som alltid måste till när saker ska hända i föreningar/klubbar.