Vad jobbar ni med ?

Jobbar som projektledare/montageledare/mätingenjör med mekaniskt underhåll på vattenkraftgeneratorer/turbiner. Stora och tunga grejer som ska monteras och justeras inom snäva toleranser. Känner mig lite hemma då jag ser husabergrobins bilder, kollade lite på hemsidan och såg att den firman även tillverkade turbin/generatoraxlar vilket var en nyhet för mig. Har iofs inte pysslat något med nymontage utan de axlar jag haft på verkstad har varit där för indikering/renovering.
 
husabergrobin!

Vilka fartygsmaskintillverkare levererar ni vevaxlar till?

ja du,tror det den där var till sheffield om jag inte minns fel,fast vevaxlar är det inte så ofta vi gör numera,men vi tillverkar o skickar grejor över hela världen i princip
 
Arbetsledare/Snickare på byggföretag i Göteborg bor söder om Ängelholm. Har legat på trakt i över 10 år och bryter jag den vanan blir det inga äventyr!
Arrangerar även idrottsevenemang på mästerskapsnivåer och syns ibland i media pga det. Tränar lite nättare nu för tiden, låg på elitnivå i triathlon tidigare men närmar mig några år över 40 nu så kroppen börjar säga ifrån att dra ner på tempot.
 
smygfotade litet nu när jag jobbar natt,egentligen är det fotoförbud här då kunderna kräver det,men ni skvallrar inte va?
får lägga in dom i möra,kan inte göra det från jobbdatorn...
 
husabergrobin!

Vilka fartygsmaskintillverkare levererar ni vevaxlar till?

gör grejor till ge rolls royce siemens abb hyndaui(stava?) värtsilä,kessler renk toschiba shell akker statoil skf vi tillverkar allt efter kundens spec från kärnkrafts detaljer till stora lagerämnen plattor stänger p-axlar vevaxlar,turbinaxlar krossaxlar rotorer roderstockar,ja vad som helst,både svarvat o fräst.
mycket off shore grejor på gång nu,men vi har problem med vissa matrial än,men det är ingen annan i världen som kan klara det heller,men vi tror vi har hittat felet nu och att proven ska hålla som det är tänkt....
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top