Vad jobbar ni med ?

Jobbar som projektledare/montageledare/mätingenjör med mekaniskt underhåll på vattenkraftgeneratorer/turbiner. Stora och tunga grejer som ska monteras och justeras inom snäva toleranser. Känner mig lite hemma då jag ser husabergrobins bilder, kollade lite på hemsidan och såg att den firman även tillverkade turbin/generatoraxlar vilket var en nyhet för mig. Har iofs inte pysslat något med nymontage utan de axlar jag haft på verkstad har varit där för indikering/renovering.
 
husabergrobin!

Vilka fartygsmaskintillverkare levererar ni vevaxlar till?

ja du,tror det den där var till sheffield om jag inte minns fel,fast vevaxlar är det inte så ofta vi gör numera,men vi tillverkar o skickar grejor över hela världen i princip
 
Arbetsledare/Snickare på byggföretag i Göteborg bor söder om Ängelholm. Har legat på trakt i över 10 år och bryter jag den vanan blir det inga äventyr!
Arrangerar även idrottsevenemang på mästerskapsnivåer och syns ibland i media pga det. Tränar lite nättare nu för tiden, låg på elitnivå i triathlon tidigare men närmar mig några år över 40 nu så kroppen börjar säga ifrån att dra ner på tempot.
 
smygfotade litet nu när jag jobbar natt,egentligen är det fotoförbud här då kunderna kräver det,men ni skvallrar inte va?
får lägga in dom i möra,kan inte göra det från jobbdatorn...
 
husabergrobin!

Vilka fartygsmaskintillverkare levererar ni vevaxlar till?

gör grejor till ge rolls royce siemens abb hyndaui(stava?) värtsilä,kessler renk toschiba shell akker statoil skf vi tillverkar allt efter kundens spec från kärnkrafts detaljer till stora lagerämnen plattor stänger p-axlar vevaxlar,turbinaxlar krossaxlar rotorer roderstockar,ja vad som helst,både svarvat o fräst.
mycket off shore grejor på gång nu,men vi har problem med vissa matrial än,men det är ingen annan i världen som kan klara det heller,men vi tror vi har hittat felet nu och att proven ska hålla som det är tänkt....
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top