Jo, men ibland är det ju helt jävla galet på vad folk är rädda för.
Exempelvis vill folk inte ta vaccinet för att den innehåller kvicksilver. Visst, det stämmer, men halten motsvarar tre dagars födointag... Folk är alltså mer rädda för kvicksilvret än för sjukdomen. Det är bara ett av exemplen.
Att man är skeptisk är bra, framför allt om man jobbar inom området och har en god grundförståelse, men det blir ganska löjligt annars. Lite som när Anna Anka äter kycklingbrosk för att hajen är det enda djur (iaf enl henne) som inte får cancer för att de är uppbyggda av brosk. Då ska hon slippa få cancer genom att själv äta brosket...
Ett helt ok tankesätt och fullt logiskt om man inte förstår ett jota av medicin/biologi vill säga, alternativt är fem år gammal.
Ett annat bra exempel som är så typiskt svenskt. Folk vågar inte dricka saker som är sötade med aspartam för att de tror att det ger cancer. Åter igen något som media hittat på. Aspartam är ett av de tillsatser som det forskats mest på de senaste 30 åren, och igen vetenskaplig studie som gått rätt till, kan visa några samband mellan normal konsumtion av aspartam och cancer.
Det skojjiga är att de som påstår detta ofta är något överviktiga och verkligen skulle behöva dricka sockerfri dricka, då det finns skapligt mycket belägg på sambandet övervikt och hjärt- och kärlsjukdomar, som dessutom skördar fler liv än cancern.
Nu kommer någon med ytterligare ett Anna Skipper-påstående om att man blir tjockare av lightprodukter och att insulinnivåerna påverkas av ex cola-light, men då detta också bara är påhitt så behöver ni inte skriva det överhuvudtaget. Detta är nämligen också något som media basunerat ut, och ni är välkomna att presentera
vetenskapliga artiklar som stödjer detta om ni önskar.
Ska bara tillägga att det är mycket svårt som vanlig svensson, eller läkare etc för den delen, att hålla koll på alla forskningsrapporter, hur de är utförda, deras evidens etc. Därför finns det något som heter Statens beredning för medicinsk utvärdering. De sammanställer just sådan forskning och beslutar därifrån vilka metoder ex sjukvårde ska arbeta efter.
http://www.sbu.se/sv/ Nämner detta bara för att visa hur svårt det är att bedömma dagens forskning, men även för att visa att det inte sker godtyckligt till höver och vänster.
Men alla får göra som de vill. Dock hoppas jag att man ibland kan lyssna på de som arbetar med frågorna.