Goodstuff skrev:Nej det är inte jämställt men det beror ju på hur vi värderar kvinnligt/manligt. Vilka egenskaper som tillskrivs manlighet/kvinnlighet etc. Samhället är inte jämställt.
Nej samhället är inte jämställt och så länge tjejer får kritik för de är på bild med lite / utan kläder även om bilden inte är sexistiskt designad så håller man liv i det. Tror en del som kallar sig Feminister behöver fråga sig själva om de är för jämställdhet eller mot det som är naket och som får killar/män att titta lite extra på bild eller inte. Kan inte själv kalla mig feminist, jag gillar människokroppen, tycker om att titta på snygga människor (då gärna av motsatta könet) utan att det ska vara fel. Tycker inte de som är modeller heller ska känna/ få höra att de är slampor eller vad det nu kan vara för det utan få den respekt som de oftast förtjänar.
Goodstuff skrev:Det är ju det folk försöker göra i tråden. Med olika utgångspunkt, olika argument och resultat. Det är inte bilden som sådan som är det egentliga problemet utan attityden att naket är bästa sättet att sälja ett par stövlar, tycker jag.
Jag tycker att just denna annons är bra designmässigt, naket säljer det är nog ingen som argumenterar mot det vad jag tycker är viktigt är hur man använder nakenheten om det nu ska vara det i en annons och jag ser inga problem med denna.
Goodstuff skrev:Har inte dragit alla över en kam utan diskuterar fenomenet och varför det är så, vilka konsekvenser det får och om det är bra/dålig, önskvärt/icke önskvärt.
Det var nog riktigt mer till Nyteknik, kan inte hålla isär er blårykare ibland

Det jag inte tycker är bra är reklamen till barn som ibland är i överkant, tycker barn ska få vara barn sä länge som möjligt.