Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
jag är på om ingen mot förmodan har köpt hojen då!Fjällgatan på söder? Lör 2 april? (om vädret tillåter). Ingen lång tur eftersom det fortfarande är för tidigt på säsongen utan mest lite skitsnack och kaffe. Vad säger ni?
Hänger gärna med på en västkustfika. Vad jag vet är det inget hinder föreslagen dag. Som alla andra säger så finns det ju krav på hyfsat väder.
.
En tanke som slog mig är att vi kanske skulle köra en liten vår-träff i Sthlm inom kort för att lufta våra hojar och fira med en kaffe att våren är här. Rosenhill eller kanske Fjällgatan på söder? Lör 2 april? (om vädret tillåter). Ingen lång tur eftersom det fortfarande är för tidigt på säsongen utan mest lite skitsnack och kaffe. Vad säger ni?
Lite väl långt att köra i kylan. Föreslår Orust- Tjörn området. Annars tar jag en sväng norrut själv.
Yes, det kan bli kallt att köra långt i april. Det var därför jag föreslog något "mitt emellan" norr, öster och söder. Men vi kan ju dra färdvägen några mil norrut istället. Då blir det lite längre för några (Halland, Borås) men kanske överkomligt för Uddevalla & Lysekil.
- Marstrand? Göta älv-dalen? Andra förslag?
Jag och Yonsson klarar oss alltid, vi bor ju "mitt i" och Yonsson är ju dessutom orolig att hojen inte skall bli ordentligt varmkörd om vi kör för kort sträcka!(Det är nog befogad oro om det blir en kall dag...
![]()
så bestämmer vi kl 14 på Fjällgatan Lör 2/4. För vår del är det alltså ingen planerad gemensam tur utan bara en träff för lite fika och skitsnack. Kom med bil eller ennat färdmedel om det regnar eller om hojen fortfarande är på lyften. 

Till Sydafrika på en Scrambler = KULT!Men, jag överväger nu starkt att hänga med på denna trip. Inte hela vägen, men kanske ned till Sydafrika.. eller kanske kortare än så. Jag överväger även att använda mig av scramblern för detta, frågan är om man pallar detta med den?
Blir oerhört avundsjuk!! Till Sydafrika på en Scrambler = KULT!Blir oerhört avundsjuk!!
Komforten borde du kunna klara med en airhawk för rumpanhttp://www.airhawk.se/se/.
Sedan är det (nästan) bara att packa ordentligt med kedjespray och rulla iväg!
Ok Göteborgarna snodde min idé och tig över tråden så innan vi blir helt överkördaså bestämmer vi kl 14 på Fjällgatan Lör 2/4. För vår del är det alltså ingen planerad gemensam tur utan bara en träff för lite fika och skitsnack. Kom med bil eller ennat färdmedel om det regnar eller om hojen fortfarande är på lyften.
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |