Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
”Jämfört med EU-snittet” - inte totalt sett.View attachment 498767
Beroende på att BNP per capita sjunker i en rad EU länder, bland annat Sverige.![]()
Allt mindre skillnader mellan EU-ländernas BNP
Storleken på EU-ländernas ekonomier närmar sig varandra. Många tidigare fattigare länder har blivit rikare och närmar sig EU-snittet samtidigt som de flestawww.europaportalen.se
Vi har blivit mer korkade och därför behövs sånt som "DO NOT EAT THIS WRAPPER"
Jo, det här är väl i princip vad hela EU-projektet går ut på? Att lyfta de fattiga länderna med hjälp av de rika. De enda som inte följer mallen är länderna som är skatteparadis.”Jämfört med EU-snittet” - inte totalt sett.
Dvs: "Vi har blivit mer korkade och därför förstår vi inte ens graferna vi försöker göra en poäng av."”Jämfört med EU-snittet” - inte totalt sett.
Tanken är nog att alla i längden drar nytta av att de längst ner dras upp då den fungerande marknaden blir större.Jo, det här är väl i princip vad hela EU-projektet går ut på? Att lyfta de fattiga länderna med hjälp av de rika. De enda som inte följer mallen är länderna som är skatteparadis.
Jo, en ökad rikedom i EU är bra för hela EU. Folk får mindre anledning att röra sig mellan länder, vilket ger minskat utanförskap, det blir mindre avundssjuka, bättre hälsa och lägre risk för krig och en massa annat.Tanken är nog att alla i längden drar nytta av att de längst ner dras upp då den fungerande marknaden blir större.
Men poängen med Brooklyns inlägg var att om EU snittet var 100 kommer det alltid vara några länder över och några under, oavsett om folk blivit mer eller mindre korkade. Ja om inte alla länder hamnar på exakt 100 men det lär inte ske.
Ska man vara petig så är ju fläsk helt förbjudet i bibeln.
"White men can't handle me, I only date black guys"
- Läskigt nog tycker jag det där ser ganska stiligt ut. Men nazin inuti hade jag gärna örfilat upp med knogjärn.
Men är det verkligen målet med EU projektetJo, det här är väl i princip vad hela EU-projektet går ut på? Att lyfta de fattiga länderna med hjälp av de rika. De enda som inte följer mallen är länderna som är skatteparadis.
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |