Tråden för stötande skämt

View attachment 498767
Beroende på att BNP per capita sjunker i en rad EU länder, bland annat Sverige. :huvet
Vi har blivit mer korkade och därför behövs sånt som "DO NOT EAT THIS WRAPPER"
”Jämfört med EU-snittet” - inte totalt sett.
 
Jo, det här är väl i princip vad hela EU-projektet går ut på? Att lyfta de fattiga länderna med hjälp av de rika. De enda som inte följer mallen är länderna som är skatteparadis.
Tanken är nog att alla i längden drar nytta av att de längst ner dras upp då den fungerande marknaden blir större.

Men poängen med Brooklyns inlägg var att om EU snittet var 100 kommer det alltid vara några länder över och några under, oavsett om folk blivit mer eller mindre korkade. Ja om inte alla länder hamnar på exakt 100 men det lär inte ske.
 
Tanken är nog att alla i längden drar nytta av att de längst ner dras upp då den fungerande marknaden blir större.

Men poängen med Brooklyns inlägg var att om EU snittet var 100 kommer det alltid vara några länder över och några under, oavsett om folk blivit mer eller mindre korkade. Ja om inte alla länder hamnar på exakt 100 men det lär inte ske.
Jo, en ökad rikedom i EU är bra för hela EU. Folk får mindre anledning att röra sig mellan länder, vilket ger minskat utanförskap, det blir mindre avundssjuka, bättre hälsa och lägre risk för krig och en massa annat.
Och med tanke på att sedan innan länder ens var en grej så har Europa varit i konstant krig fram tills andra världskriget (och lite av och till efter), men de flesta länderna har lyckats att inte mörda skiten ur varandra på snart 100 år (med några undantag) så i stort är det nog ett ganska okej utfall ändå.

Meeen, stötande skämt och lite vuxna tankar:
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top