Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Haaland tar starten fra andre startspor og vinner med 15 sekPapunen tar pole och vinner racet före Lund och Backlund.
Haaland tar starten fra andre startspor og vinner med 15 sek![]()
Menar du samma Haaland som redan 2006 såg ut som en B-förare jämfört med Backlund i Brno. Tror inte att Filip har blivit sämre sedan dess... Haaland är för gammal för att lära sig att köra fortare.
Pole går nog till Freddy, men frågan är hur många som kör under minuten?!
...undrar dessutom hur många hojar som under året kommer att gå åt på superpole?![]()
Hoppas annars att det går finfint för Mårtensson, Alex och Björk!
Samme Haaland som grisefrakjørte Backlund på Cartagena - jepp!
well well... Han kommer iaf ALDRIG vinna med 15 sekunder.![]()
Samme Haaland kjørte i SM på Sviestad ifjor, 2 race og 2-0 til Haaland
Var med å testa sammen med Norvald på Cartagena, og han har aldri hatt sykkel, fysisk form og mekanikeraparat så på stell som nå - og han kjører i tillegg fort, veeldig fort
![]()
precis samma som Backlund då helt nytt team,nya cyklar annan fjädring
håller nog med oskar backlund vinner över Haaland mycket tack vara att han har sin agamla cyklar och lill knatten är snabb på knutstorp Men Freddy tar hem det och alex på andra plats backlund 3:a
Freddy
alex
backlund
mårtensson
Crasy Mike
steny
haaland
Nylund
Hvilken gamle sykkel![]()
Han menar nog att Backlund kör vidare på sina fjolårshojar även i år i PRO. 08rna fick det Belgiska teamet för att ha åt honnom i FIM Superstock Cupen.
Jag tänker vara lite Crazy och gå lite mot strömmen, tippar därför
1 Pappunen
2 Crazy Mike
3 Alex
Crazy Mike kan nog överaska om det verkligen vill sig och det skulle vara kul, tror att det rycker i hans gashand nu.
/Nitrous
Idag så körde många från pro superbike på motorhusets bandag på gelleråsen. Hansson, Nylund, Cajback, Backlund, Crazy mike m.fl. Alla är nog lite "nya" så här tidigt på säsongen, men det ser ut att gå rätt fort ändå. Själv så kommer jag iaf ner på stadiga och låga 9or. Kändes skönt när morgonen började med ett par plusgrader o duggregn till o bli några fler plusgrader o grått.
Så länge vädret är med gossarna blir det nog en god show!
Ser fram emot lite TV med roadracing! Tjena, tänk ni... Live Roadracing från Sverige! Dock ser jag inte vilken kanal som ska visa det? SVT24 visar då inget för lördagen.
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |