Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vad som helst som stänger ute vatten och syre, t.ex. gaffelolja, motorolja eller valfett.
När man valsat färdigt och bestämt sig får man passa sig för valkar i händerna när man smörjer in.Bra med flera valmöjligheter. Vilket valfett ville du valt? Eller är det ett fett och valfritt?
Kiseldioxid (silica gel) tror jag inte det är frågan om, inte heller "torrboll" (kalciumklorid).Antar att "undermedlet" är vanlig kiseldioxid. Tar man en dammsugare och suger ut det mesta av luften bör det där funkar väldigt bra - tills möss och råttor provsmakat plasten.
Funkar det bra?Så här ser alltid min vinterförvaring ut. Har fungerat utmärkt i 15 år.
View attachment 465932
Vinterförvarar 4 hojar så här. Med batteriet kvar i.
Tror att det faktum att det är så luftig i kombination med jämn temperatur gör tricket. Och batterierna trivs ju också i låg temp, bara dom är laddade när man ställer dom i kylan.Funkar det bra?
Jag tänkte på oxid/korrosion?
Själv är jag orolig för att markfukten skå komma upp i kapellet, och göra att fukten stannar kvar.
Men det kanske funkar?
Ok, tack, bra att veta i alla fall av någon som provatTror att det faktum att det är så luftig i kombination med jämn temperatur gör tricket. Och batterierna trivs ju också i låg temp, bara dom är laddade när man ställer dom i kylan.
Jag har också haft hojarna stående ute med bara kapell över utan att kunna se någon rost. Har även haft dem i en ouppvärmd friggebod med samma resultat. Förmodligen är de faktiskt konstruerade för att kunna stå ute, det vore märkligt annars. Lite som att bygga en carport till bilen, är antagligen helt onödigt. Man slipper kanske skotta snö när man ska iväg, och det är ju bra för ryggen. Men bilen själv bryr sig nog inte, det är säkert bättre att stå luftigt ute än instängd i ett garage.Funkar det bra?
Jag tänkte på oxid/korrosion?
Själv är jag orolig för att markfukten skå komma upp i kapellet, och göra att fukten stannar kvar.
Men det kanske funkar?
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner
En exklusiv motorcykel med ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Vision CE
På IAA Mobility 2025-mässan... |
![]() |
Höstrusch för våra fotografer
Inte bara sommarmånaderna, ... |
![]() |
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär
Efter nästan två decennier ... |
![]() |
Yamaha debuterar med V4 i MotoGP
Yamaha har meddelat att för... |
![]() |
Hojmys i Ugglans Park
Ända sedan början av 90-tal... |
![]() |
MC-mässan 2026
MC-Mässan är tillbaka 23–25... |
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |