Suzuki VS800 - Barhopper

Snyggt, nja ?? Avgasbandage är mera för trimmade hojar tycker jag:huvet
Håller inte med där, kolla på de flesta snygga Bobbers och du ser någon variant av avgasbandage. Dessutom så är det ett enkelt sätt att byta färgen på avgasröret.
Är själv inte så fastlåst vid att alla saker skall ha en specifik funktion och ingenting utöver detta, vissa saker kan man ha för att de ser snygga ut.
:)

Sänk den, sätt på en mindre sadel och en slimmad skärm så börjar det likna nått.

Frågan är om jag behöver det.
Det är i princip bakskärmen som är tokhög för tillfället. Den går att göras lägre genom att montera den på svingen och därmed fjädrar den tillsammans med bakdäcket. Som det är nu så sitter den högt för att den är fäst i ramen och däcket fjädrar separat från den.

Osäker iofs hur sadeln gör sig med bakskärmen på svingen men det är ett senare problem. Sadeln har en liten reva och kommer att kläs om eller bytas ut i framtiden. Då kan man ju göra den lite lägre och bekvämare.
 
Last edited:
Får inte riktigt ordning på hur jag vill ha linjerna på hojen.
Så 3 nya photoshoppade varianter.
Den första som jag tänkte mig först men inte är nöjd med på långa vägar.
Sen 2 med en inköpt Corbinsadel som sträcker sig ut över bakdelen lite.
 

Bifogat

  • Photoshop_1.jpg
    Photoshop_1.jpg
    150 KB · Visningar: 292
  • Photoshop_2.jpg
    Photoshop_2.jpg
    151.8 KB · Visningar: 260
  • Photoshop_3.jpg
    Photoshop_3.jpg
    151.5 KB · Visningar: 296
Svårt det där.... Jag röstar på 1 eller 3..... Brukar gilla riktigt korta bakändor men nr 3 var helt ok den med.
 
Nya styret från www.bikeparts.se har anlänt. Riktigt snabb leverans må jag säga då saken redan fanns att hämta ut igår em.
Gillar webbutiker som fixar det så bra :tummenupp

Första intrycket av nya styret är "fan vad kort det är.." :D
62 cm är längden och med ögonmått så blir det precis att jag får plats med alla saker på den, inte mycket mera.
Speglarna får jag nog omlokalisera till något annat ställe. Biltema har ju numera helt ok styrändsspeglar, så det löser sig nog.

Siktar på att byta styret under helgen som kommer.
 

Bifogat

  • VS_021.jpg
    VS_021.jpg
    33 KB · Visningar: 112
Jag tror att allt ser bajs ut pga. chesterfildssoffan man stirrar sig liksom blind på den. Kan man plocka bort det kromadestaget på skärmen?? Kanske sätta dit en 30 talare som slutar vid gångjärnet.
 
Jag tror att allt ser bajs ut pga. chesterfildssoffan man stirrar sig liksom blind på den. Kan man plocka bort det kromadestaget på skärmen?? Kanske sätta dit en 30 talare som slutar vid gångjärnet.

Kromstaget på skärmen skall bort. Det går ramrör ungefär till dämparen +3 cm. Dock så måste det till en distans för att dämparna skall sitta rätt.
Har hittat lite bitar att fabricera distanserna i, tror jag i varje fall.

Sen sadeln... Den skall ju bytas/moddas. Det bakre fästet på sadeln sitter på stänkskärmen så den måste moddas eller nytt fäste tillverkas när jag ändrar skärmen. Nu är det inte ett så stort problem då det sitter skruvar framtill som håller fast den ordentligt, men för att få det riktigt bra så.
Sen har jag sett att springer sadlar kan man få för helt ok priser på den elektroniska bukten (E-bay). Eller om jag gör något med den som sitter där nu, får se där...
 
Kolla hur tjejens Trajja ser ut i mitt garage den var med pissful med anktjärt osv. Den har en tidig sporresadel för 1 hundring nu som jag tycker ser bra ut + att den även har en glidabakcuts när man ska streamlina hehe
 
Kolla hur tjejens Trajja ser ut i mitt garage den var med pissful med anktjärt osv. Den har en tidig sporresadel för 1 hundring nu som jag tycker ser bra ut
Vart hittar man den för en hundring?
E-bay fynd ?
Jag brukar låta polaren leta fram vissa saker billigt där då han har svart bälte i E-bay. Själv så har jag bara en av de lägre graderna, så är det inte allt för dyra saker fixar jag det själv.

De billigaste, helt nya jag hittat går för ungefär 1000-lappen, vilket iofs inte är allt för dyrt det heller.
 
Nää man åker runt & fikar/ölar på hojklubbar & där kör ju alla HD & ska ha Leperra eller Corbin de är nöjda ifall de hittar nåt dyrt att sätta dit känns det som (fast endel man känner bygger ju fräna saker men ) så det går kanon att göra fynd utan dator. Fast idag kom mitt e fynd från USA Suomy Whiteflower extream så jag har faktiskt hunnit köra hoj 1:a gången ordentligt i år vilket just nu firas med 1 öl Skål
 
Nu har jag gått igenom medlemsarkivet för det största Intruderforumet på nätet och dessa var de få hojar som såg ok ut.
Det var fan inte många :brinnerup
Skall försöka plocka lite ideér från dem och införliva i min.
 

Bifogat

  • SH_5.jpg
    SH_5.jpg
    56.6 KB · Visningar: 179
  • SH_4.jpg
    SH_4.jpg
    147.6 KB · Visningar: 188
  • SH_3.jpg
    SH_3.jpg
    81 KB · Visningar: 185
  • SH_2.jpg
    SH_2.jpg
    136.9 KB · Visningar: 201
  • SH_1.jpg
    SH_1.jpg
    185.4 KB · Visningar: 228
Har fortfarande inte hämtat mig ifrån chocken.....:sjuk:galen
 
Har fortfarande inte hämtat mig ifrån chocken.....:sjuk:galen
Det är ingenting emot min känsla när jag såg en identisk hoj parkera framför mig i Väsby.

Föraren var en medelålders gubbe som var så stolt över att ha maxat antalet blänkande saker han nu kunde ha på hojen.
Kände bara att "är det det här jag gett mig in på...."

facepalm1.jpg


Sen släppte det efter en stund och jag blev påminnd över att den skall nog gå och få lite cool ändå. Bara man är metodisk och tvekar inte när det gäller att ta bort onödiga (blänkande) saker.
:D
 
Då har jag konstaterat efter att sett så många "fina" exemplar att orginalsadeln MÅSTE bort den dödar hela hojen ju.
 
Du måste ha en aphängare för att få stuket på den där. Så är det bara, oavsett vad man tycker om'et!
 
Då har jag konstaterat efter att sett så många "fina" exemplar att orginalsadeln MÅSTE bort den dödar hela hojen ju.

Det har du helt rätt i, den bananformade sittpuffen och den bananformade kåpan under förstör utseendet på allihopa.
 
Du måste ha en aphängare för att få stuket på den där. Så är det bara, oavsett vad man tycker om'et!
Får se nu under helgen som kommer då dragbaren skall monteras.
Suger det så får jag väl gå mot aphängare. Fast med aphängare så måste sladdar förlängas, bromsledningar bytas, osv. Så först dragbar där ingenting av det behöver moddas (hoppas jag).

Kommer dock att få borra 2 hål i styret då det sitter några pluppar i riserserna. Samt vill jag dra sladdarna inuti styret så måste det borras ännu mera. Första skedet så siktar jag dock på sladdarna utanför bara för att få känn på det hela. Sen kan man snygga till det ifall det var rätt.
 
Det är något med linjerna som blir fel med dragbar när den är markant högre i framkant tycker jag. Det är ju högst subjektivt naturligtvis.
Ett litet nätt aphäng ska'reva'. Inte så att man hänger som jesus på korset, utan mer så att man kan lufttorka armhålorna litet när man floffar fram genom landskapet.

Lustigt att det söker in sig så många glidare på SH. Och kul! :tummenupp
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top